Hlavní navigace

Ukrajinci v ČR vlastní více firem než Rusové, kapitál je ale na straně Rusů

28. 2. 2022

Sdílet

27.2.23 /2x/ Rusko, Ukrajina, válka, vlajky Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Jak Ukrajinci, tak Rusové patří mezi trojici nejčastějších zahraničních vlastníků tuzemských firem. Firmy patřící rusům však mají výrazně vyšší základní jmění. Vyplývá to z pravidelné analýzy poradenské společnosti Dun & Bradstreet, která analyzuje obchodní data ve 120 zemích světa.

Kapitál je na straně Rusů

Ruští a ukrajinští podnikatelé vlastní v ČR celkem 24 518 firem, přičemž o něco více jich mají Ukrajinci, a to 12 581 společností (Rusové 11 937). Zaujímají tak v tomto ohledu druhé a třetí místo po Slovácích. Zatímco v počtu firem lehce vedou Ukrajinci, v množství základního jmění jednoznačně vévodí Rusové. Základní kapitál firem vlastněných Rusy je 8,1 miliardy korun, u “ukrajinských” společností jde jen o 2,4 miliardy korun.

Přes 70 % firem s ruskými vlastníky má pak registrované sídlo v Praze, s 10 % následuje Karlovarský kraj, Středočeský (6 %) a Ústecký (5 %) kraj. Co se týče ukrajinských vlastníků, 75 % firem má pražskou adresu, 6 % působí v Jihomoravském a 4 % ve Středočeském kraji.

Psali jsme: Zahraniční podnikatelé loni koupili 2590 českých firem. Možná vás překvapí, z které země nejčastěji

Rusové působí hlavně ve službách, Ukrajinci ve stavebnictví

Nejvíc ruských a ukrajinských podnikatelů v ČR působí ve shodných oborech činnosti –velkoobchod a maloobchod (36 % ruských a 23 ukrajinských) a činnosti v oblasti nemovitostí (34 % ruských a 21 % ukrajinských). V případě firem s ruským kapitálem dalším nejoblíbenější segmentem podnikání jsou služby (11 % firem), zpracovatelský průmysl (5 %) a stavebnictví (3 %), zatímco u ukrajinských firem je třetím nejčastějším oborem je stavebnictví (16 %) před službami (14 %) a zpracovatelským průmyslem (7 %), uzavřela analytička Dun & Bradstreet Petra Štěpánová.

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).