Hlavní navigace

Úřední hodiny berňáků se prodlužují, pozor však na elektronická přiznání

27. 3. 2023

Sdílet

27.3.23 /3x/ Čas, pozdě, hodiny, kalendář, termín, lhůta Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Vzhledem k tomu, že v pondělí 3. dubna vyprší lhůta pro podání daňového přiznání, finanční úřady prodlužují úřední hodiny. Většina OSVČ sice musí podat přiznání elektronicky, mohou ale díky tomu podat přiznání až na začátku května.

Úřední hodiny berňáků se prodlužují

Na podání papírového daňového přiznání za rok 2022 zbývá už jen týden. Jak upřesnila finanční správa, zatím bylo odevzdáno 1,3 milionu přiznání, tedy skoro polovina očekávaného počtu. Vzhledem k blížícímu se termínu pro odevzdání papírových přiznání prodlužují finanční úřady tento týden své úřední hodiny. Provoz podatelen územních pracovišť bude v tomto týdnu zajištěn nad rámec obvyklých úředních hodin, a to pondělí až pátek v čase 8:00 až 17:00 hodin. Rozšířené úřední hodiny budou platit i na pracovištích 2+2, která jsou v tzv. optimalizovaném režimu, píše se na webu finanční správy s tím, že některá pracoviště 2+2 mohou mít nicméně úřední hodiny odlišné.

Finanční správa ve spolupráci se starosty rovněž organizuje výjezdy do obcí, během kterých mohou poplatníci přiznání podat. Poslední výjezdy proběhnou ještě první dubnový týden. Kompletní seznam výjezdů lze nalézt na internetových stránkách finanční správy. 

Stahujte formulář daňového přiznání k dani z příjmů za rok 2022

Většina OSVČ musí podat přiznání elektronicky

Přestože lhůta pro papírové přiznání vyprší už za týden, kdo ji nestihne, nemusí se obávat pokut. Kdo totiž podá přiznání elektronicky, může tak učinit až do začátku května. Jen pozor na to, že pro většinu OSVČ je letos již elektronické podání dokonce povinné. OSVČ, které mají ze zákona zřízenou datovou schránku (což jsou od roku 2023 všechny OSVČ s IČO), totiž musí podat přiznání právě elektronicky, a to v předepsaném formátu a struktuře. Kdo by tak neučinil, riskuje pokutu ve výši 1000 Kč. 

Jestliže daňové přiznání podává za daňový subjekt daňový poradce nebo advokát, lhůta pro jeho podání se prodlužuje až do pondělí 3. července 2023. Stejný termín platí i pro daňové subjekty, které mají zákonem uloženou povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem.

I když už máte datovou schránku, daňové přiznání nemusíte podávat právě skrze ni Přečtěte si také:

I když už máte datovou schránku, daňové přiznání nemusíte podávat právě skrze ni

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).