Hlavní navigace

Už půl roku platí sleva na pojistném u zkrácených úvazků. Přibylo jich?

21. 9. 2023

Sdílet

21.9.23/2x/Otázka, otazník, rádce, odpovědi Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Zaměstnavatelé mohou od letošního února uplatit slevu na sociální pojištění ve výši pěti procent za to, že lidem nabídnou zkrácený úvazek a dodrží další podmínky.

Jak píše Měšec.cz, nyní na začátku září 2023, Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR zveřejnilo výsledky, jak na tuto možnost zareagovali zaměstnavatelé a zda se lépe daří lidem, kteří z nějakého důvodu nemohou pracovat takzvaně na full-time.

Naším cílem je maximálně usnadnit uplatnění na trhu práce všem, kteří mohou mít obtíže s hledáním zaměstnání nebo z nějakého jiného důvodu nemohou pracovat na plný úvazek. Velmi dobrou zprávou je, že firmy tuto možnost stále častěji využívají. MPSV má nyní k dispozici exkluzivní data, která to potvrzují, říká ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Jak vyplývá z analýzy České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ), která mapuje uplatněné slevy na pojistném od začátku února do konce června 2023 (srpnová data ještě nejsou k dispozici), tuto možnost využilo celkem 23 704 zaměstnavatelů.

  • Tito zaměstnavatelé umožnili 98 899 zaměstnancům práci na zkrácený pracovní úvazek.
  • Celková sleva na sociální pojištění za všechny tyto zaměstnance činila 415 mil. Kč.
  • Průměrný vyměřovací základ, ze kterého zaměstnavatelé uplatnili slevu, byl 22 563 Kč.

Naše data ukazují, že část lidí už byla u stejného zaměstnavatele zaměstnána a podařilo se jejich úvazek snížit, nově vzniklých částečných úvazků lidí, kteří nepracovali poslední rok, je přes 8 tisíc. A to pouze za období uvedených 5 měsíců. Září ještě může přinést další zvýšení, protože děti nastoupily do škol a rodiče zřejmě budou zkrácené úvazky hledat, dodal ministr Jurečka.

O úlevách na pojistném pro zkrácené úvazky, tentokrát na zdravotním, uvažuje také Ministerstvo zdravotnictví ČR. Zde je však zatím velmi nejisté, jak jednání dopadnou. (Měšec.cz)

Souhrn podmínek k uplatnění slev na pojistném: Úskalí jejich uplatnění „vyřešena“ Přečtěte si také:

Souhrn podmínek k uplatnění slev na pojistném: Úskalí jejich uplatnění „vyřešena“

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).