Hlavní navigace

Už žádné vystávání na úřadě, registraci vozidla brzy provedete online. Očekávají se i další změny

19. 4. 2022

Sdílet

7.1.23 3*/žena, počítač, radost, internet, e-shop Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Novela zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, která přináší řadu změn, dostala od vlády zelenou. Změny mají lidem usnadnit komunikaci s úřadem. 

Jedna ze změn se týká registrace vozidel bude. V budoucnu bude možné podat žádost online. Prodlužuje se také platnost evidenční kontroly na dva roky. U změny vlastníka či provozovatele vozidla pak bude možné podávat společné žádosti samostatnými podáními.

I touto novelou zákona chceme lidem zjednodušit komunikaci s úřady, žádost o registraci auta chceme umožnit on-line a lidé tak ušetří jednu cestu na úřad. Po žádosti o výměnu řidičského průkazu tak chceme občanům nabídnout další novinku. Trend digitalizace dopravních agend pokračuje, uvedl ministr dopravy Martin Kupka

Další změny, které mají usnadnit život řidičům

Návrh zákona má do českého právního řádu též začlenit čtyři nařízení Evropské unie, která upravují zejména schvalování vozidel a jejich komponentů, například traktorů. Úprava mimo jiné obsahuje i komplexní změnu ve schvalování technické způsobilosti jednotlivě vyrobených vozidel. To tak již nebude probíhat ve dvou navazujících fázích, ale pouze v jednom řízení. 

Dále legislativa obsahuje změny reagující na zkušenosti z praxe. Jedná se například o zrušení povinnosti předkládat protokol o evidenční kontrole k žádostem týkajícím se zápisů v registru silničních vozidel, protože úřady mohu údaje získat z informačního systému.

Dojde také k prodloužení doby, po kterou je výsledek evidenční kontroly využitelný ve vybraných řízeních, a to z třiceti dnů na dva roky. 

Rezervace značky na měsíc 

Zavede se také možnost rezervace registrační značky na měsíc. Dopravci si tak budou moci vyřizovat povolení potřebná ke své činnosti v předstihu, tedy ještě předtím, než bude vozidlo do registru silničních vozidel zapsáno.. Vozidlo budou moci plně využívat ihned po jeho pořízení, respektive zápisu do registru silničních vozidel. 

Návrh teď míří do Poslanecké sněmovny. Novela by měla nabýt účinnosti v průběhu roku 2023.

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).