Hlavní navigace

V Česku raketově roste nová sociální síť. Už je na ní vláda i hasiči

24. 11. 2022

Sdílet

Mastodon, celkem nezajímavý název, který se v posledních dnech ve velkém skloňuje v médiích. Jedná se o decentralizovanou a otevřenou mikroblogovací síť, která svojí funkčností připomíná Twitter. 

Tuto open-source službu si může na své doméně provozovat prakticky každý. Nejedná se však o uzavřený systém na jedné doméně. Uživatelé, kteří se zaregistrují na jednom Mastodon serveru, pak mohou komunikovat a sledovat i ostatní uživatele z ostatních serverů. V médiích již proběhlo přirovnání Mastodonu k ostrůvkům, které jsou navzájem propojeny digitálními kabely. 

Tato otevřená sociální síť má i svoji jednotnou mobilní aplikaci, do které se stačí přihlásit přes vygenerované uživatelské jméno. To může být na každém Mastodon serveru jiné. Uživatelé se rozlišují nejen samotným uživatelským jménem ale právě také serverem, kde proběhla registrace. Zaregistrované uživatelské jméno pak vypadá jako„@uzivatel@domena“.

Hitem se v posledních dnech stala doména MastodonCzech.cz, kterou založil sesterský server Lupa.cz a provozuje ho společnost Internet Info (vydavatel Podnikatel.cz). V současné době je podle otevřených statistik skupiny Nolog.cz největším Mastodon serverem. Roste každou hodinu a za 13 dnů provozu registruje již 3000 nových uživatelů. Rekrutují se z těch, kteří byli i nejvíce aktivní na české twitterové scéně. 

Uživatelé Twitteru se tak snaží najít alternativu bez Elona Muska. Nový a excentrický majitel totiž z Twitteru postupně vytváří produkt, který začíná být nevyzpytatelný stejně jako jeho majitel. Uživatelé tak přirozeně hledají náhradu a tu jim právě nabízí Mastodon. Ten nemá ambice být masivní sociální sítí a její budoucnost si netroufá nikdo odhadnout. Někdo považuje Mastodon za dočasnou bublinu, kterou byla i aplikace Clubhouse, někdo jí naopak považuje za novou budoucnost sociálních sítí. 

Faktem ale je, že už se dostala do hledáčku i státních institucí a politiků, kteří se vyjadřovali nejčastěji právě na Twitteru. Oficiální účet si na MastodonCzech.cz založil Úřad vlády ČR nebo Hasiči Praha, zatím jen na zkoušku. 

Jak funguje tato nová sociální síť a jakou má budoucnost? Přidáváme odkazy na zajímavé články:

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).