Hlavní navigace

V jedné obálce byly dvě složenky k dani z nemovitých věcí od téhož finančního úřadu. Proč?

10. 5. 2022

Sdílet

10.5.22 1krát/žena, údiv, šok, překvapení, dopis, obálka Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Až do 25. května 2022 rozesílá Finanční správa ČR složenky k dani z nemovitých věcí. Dorazit by měla těm poplatníkům, kteří nemají datovou schránku, nehradí daň prostřednictvím SIPO nebo nejsou přihlášeni ke službě, kdy jsou jim údaje pro placení daně zasílány do e-mailu, popřípadě mají daň do 30 korun. 

Jak postupovat, pokud složenka nedorazí, čtěte v článku: Berňák rozesílá složenky k dani z nemovitých věcí. Co dělat, pokud vám nedorazí?

Poplatníci se však stále častěji obrací s dotazem, proč mají v obálce dvě stejné složenky od téhož finančního úřadu.

Pokud byla vyměřena daň z nemovitých věcí vyšší než 5000 Kč, je splatná ve dvou splátkách, avšak nabízí se také možnost ji uhradit najednou v termínu první splátky. Podle volby poplatníka tak použije jednu nebo dvě složenky, na nichž vyplní odpovídající výši hrazené částky, uvádí Finanční správa ČR. 

To je také důvod, proč není přímo na složence vytištěna částka daně k úhradě. Spolu s daní z nemovitých věcí může poplatník uhradit také případný nedoplatek na této dani, případně také příslušenství daně. Z těchto důvodů má poplatník možnost volby výše hrazené částky, kterou doplní na základě údajů uvedených na oddělitelné informační části (tzv. alonži) složenky.

Lhůta pro zaplacení daně (nebo její první splátky) končí 31. května 2022. Nepřesáhne-li částka daně 5000 Kč, je splatná celá do 31. května 2022. Je-li daň vyšší než 5000 Kč, je splatná ve dvou splátkách (do 31. května a do 30. listopadu 2022), avšak poplatník ji může v termínu do 31. května 2022 zaplatit i najednou.

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).