Hlavní navigace

Valorizace příjmů už nečeká jen důchodce. Koho se dotkne?

25. 9. 2023

Sdílet

25.9. /3x/Kalkulačka, úspory, peníze, rozpočet Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Doposud měli na pravidelnou valorizaci příjmů nárok jen důchodci, ale od příštího roku mezi ně budou patřit také učitelé. Navíc bude stát také valorizovat zdravotní pojištění za státní pojištěnce.

Jak píše Měšec.cz, novou skupinou obyvatel České republiky, která bude mít každoročně valorizovaný příjem, budou učitelé. Ti mají nově podle novely školského zákona zaručeno, že jejich platby budou dosahovat nejméně 130 % průměrné hrubé mzdy.

Ministr školství Mikuláš Bek však v rozhovoru pro Radiožurnál uvedl, že učitelé se na 130 % průměrné české mzdy ve skutečnosti nemají šanci dostat. Otevřeně říkám, že učitelé nebudou brát 130 procent aktuální průměrné mzdy v příštím roce. Bude to podle našich odhadů nějakých 113 procent, řekl ministr. Je to dáno tím, že jsme v ekonomicky neklidné době. Výpočet podle minulého roku by v klidnějších ekonomických časech, kdy není vysoká inflace, nebyl tak daleko od reality, jako je to tentokrát.

Průměrný plat učitele po započtení všech příplatků a odměn byl podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) 48 000 Kč, což odpovídalo 113 % průměrné hrubé mzdy. Sice si učitelé oproti předchozímu roku polepšili o 900 Kč, ale inflace jim jejich příjem reálně snížila na hodnotu z roku 2019.

Nejlépe placenou skupinou pedagogů v rámci regionálního školství zůstávají středoškolští učitelé, kteří v roce 2022 pobírali měsíčně v průměru necelých 51 tisíc korun. To je o tisíc korun více, než byla průměrná mzda učitelů na základních školách a o jedenáct tisíc než mzda učitelů v mateřských školách, říká Martin Mana, ředitel odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ. Dodává, že průměrná měsíční hrubá mzda ředitelů a jejich zástupců dosáhla v mateřských školách v minulém roce 57,4 tis. Kč, na základních 76,6 tis. Kč a na středních školách 82,5 tis. Kč.

Další skupinou obyvatel, na kterou se bude nově vztahovat pravidelná valorizace, jsou státní pojištěnci, za které stát odvádí zdravotní pojištění. Nepůjde tedy o příjmy přímo pro ně, ale pro zdravotní pojišťovny. Valorizace je nově upravena novelou zákona České národní rady č. 592/1992 Sb. o pojistném na veřejné zdravotní pojištění.

Vyměřovací základ platby za státní pojištěnce se od 1. ledna 2024 zvýší o 9,7 %, což odpovídá zvýšení na 2085 Kč za jednoho pojištěnce. V roce 2023 je platba pevně stanovená na 1900 Kč. (Měšec.cz)

Byl pro vás článek přínosný?