Hlavní navigace

Většina firem netuší, co by pro ně znamenal stav nouze v plynárenství

18. 7. 2022

Sdílet

11.10.22 / 3x / podnikatel, nevím, grafy, pokrčená ramena Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Většina firem netuší, co by pro ně znamenalo, kdyby stát vyhlásil stav nouze v plynárenství. Přitom právě firmy by patřily mezi první, kterým by se dodávky plynu omezily či zcela vypnuly. 

Firmy netuší, co je může čekat

Jak ukázal průzkum Hospodářské komory ČR, více než tři pětiny firem nevědí, co by pro ně znamenal, kdyby došlo k vyhlášení stavu nouze v plynárenství a k regulaci spotřeby plynu podle vyhlášky o stavu nouze v plynárenství. Ta stanovuje šest kategorií odběratelů a deset odběrových stupňů, a to podle míry omezení podle vážnosti situace. V 1. až 5. stupni musí odběratelé omezovat odběr energií, v 6. až 10. mohou být od plynu zcela odpojeni. 

Vyhláška ovšem bude brzy, kvůli riziku omezení nebo dokonce zastavení dodávek plynu z Ruska, novelizována. Ministerstvo průmyslu a obchodu už návrh poslalo do připomínkového řízení. 

Úplné odstavení od dodávek plynu přitom představuje velkou ekonomickou hrozbu. Téměř tři čtvrtiny firem totiž využívají zemní plyn k vytápění firemních prostor, nejvíce v maloobchodě, cestovním ruchu a restauračních službách. Významná část firem jej ale používá také k výrobě produktů a služeb, což se týká zejména těch firem, které působí v restauračních službách a ve zpracovatelském průmyslu. Případné úplné odstavení plynu by se fatálně dotklo více než čtvrtiny firem. Dopady takového scénáře by byly spojené nejen s finanční a hmotnou škodou, ale i s nenávratným poškozením technologie výroby a provozu, uvedl prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý

Třetina firem by ztrátám nedokázala zabránit

Podle Dlouhého by řada z dotčených firem musela investovat do znovupořízení části technologie výrobního procesu, která by rychlým odstavením od dodávek plynu byla nenávratně poškozena. Většině z takto poškozených firem by navíc hrozilo ukončení podnikání. 

Jednotlivé firmy odhadují případné škody kvůli omezení nebo zastavení dodávek plynu od miliónů po stamilióny korun. Třetina firem navíc uvedla, že i kdyby o přerušení dodávek plynu věděla dostatečně dopředu, stejně by nebyla schopná výrazným ztrátám zamezit.

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).