Hlavní navigace

Většině OSVČ už letos nepřijde složenka k dani z nemovitých věcí

24. 4. 2023

Sdílet

24.4.23 /4x/ Pozor, ne, odmítnutí, upozornění, stop Autor: Depositphotos, podle licence: Rights Managed

OSVČ s IČO nepřijde složenka k dani z nemovitých věci. Letos jim totiž byly zřízeny datové schránky a informace o placení daně jim berňák pošle právě do nich. Kromě OSVČ se to týká i dalších subjektů s datovkou.

Informace o placení daně dostanou OSVČ do datovky

Poplatníci, kterým byla letos ze zákona zřízena datová schránka (například všechny OSVČ s IČO), dostanou informaci pro placení daně z nemovitých věcí právě do této schránky a nebude jim zaslána tradiční složenka. Pro tento účel není rozlišován typ datové schránky, což je v souladu s dlouhodobou praxí. Informace bude obsahovat údaje shodné s těmi, které jsou standardně předtištěny na poštovních poukázkách, tedy výši stanovené daně, výši nedoplatku či přeplatku a údaje pro placení daně včetně QR kódu, doplňuje finanční správa.

Komu by informace nedorazily nebo preferuje jiný způsob komunikace, může se obrátit na místně příslušný finanční úřad, který mu informaci k platbě daně sdělí. Pro příští rok pak mohou poplatníci požádat o jiný způsob zasílání údajů pro placení daně, například e-mailem či mohou požádat o úhradu daně prostřednictvím SIPO. Pro letošní úhradu daně však je již pozdě, o platbu přes SIPO je totiž nutné požádat do konce ledna příslušného zdaňovacího období, o zaslání informace na e-mail pak do 15. března.

Nečekejte na složenku, plaťte daň z nemovitostí prostřednictvím SIPO Přečtěte si také:

Nečekejte na složenku, plaťte daň z nemovitostí prostřednictvím SIPO

Dokdy daň uhradit?

Nepřesáhne-li výše daně 5000 Kč, je celá částka daně splatná do 31. května. Pokud je daň vyšší než 5000 Kč, je splatná ve dvou splátkách (do 31. května a do 30. listopadu příslušného roku). Poplatník však může uhradit celou částku daně, a to do 31. května.

Berňák rozesílá informace k dani z nemovitých věcí. Jak dorazí právě k vám? Přečtěte si také:

Berňák rozesílá informace k dani z nemovitých věcí. Jak dorazí právě k vám?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).