Hlavní navigace

Vláda schválila zastropování cen elektřiny a plynu, týká se i malých podnikatelů

12. 9. 2022

Sdílet

3.11.22 /3x/ Domino, zastavit, stop, obrat Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Vláda na svém večerním zasedání schválila zastropování cen elektřiny a plynu, a to jak pro domácnosti, tak pro malé podnikatele.

Ceny energií se zastropují

Jak v pondělí večer oznámil na tiskové konferenci po jednání vlády premiér Petr Fiala, vláda zastropuje ceny silové elektřiny i plynu pro domácnosti a podnikatele. Cena elektřiny bude zastropována na 6 korunách včetně DPH za KWh a cenu plynu na 3 korunách včetně DPH za KWh. Strop by se měl týkat domácností, veřejného sektoru i podnikatelů v režimu malých odběratelů a měl by platit celý příští rok s tím, že už letos v listopadu by mělo dojít k úpravě záloh. Připravujeme také řešení pro průmysl. Toto řešení představíme ve středu po jednání se zástupci podnikatelských svazů a s ohledem na souběžně připravované evropské řešení, doplnil premiér Fiala.

Ministr vnitra Vít Rakušan upřesnil, že celková cena elektřiny se včetně regulované složky bude pohybovat mezi sedmi a devíti korunami za jednu kilowatthodinu. Podle ministra financí Zbyňka Stanjury by mělo zastropování vyjít státní rozpočet na 130 miliard korun. Zaplatit by se mělo z příjmů státních firem, nové daně z neočekávaných zisků a z příjmů z emisních povolenek.

Bojuje vláda proti energetické krizi dostatečně?

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).