Hlavní navigace

Vláda u dohod zapomněla na zdravotní pojištění, upozorňují daňoví experti

11. 9. 2023

Sdílet

11.9.23 /3x/ Facepalm, šok, překvapení, hloupost, smutek Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Součástí konsolidačního balíčku je i úprava dohod o provedení práce. Jak však upozorňuje Komora daňových poradců ČR (KDP ČR), v návrhu bylo opomenuto provázání se zdravotním pojištěním.

Chybí provázání se zdravotním pojištěním

Vládní koalice se shodla na úpravě konsolidačního balíčku prostřednictvím rozsáhlého pozměňovacího návrhu, který však neprošel připomínkovým řízením a podle expertů obsahuje chyby. Například v oblasti úpravy dohod o provedení práce nedošlo k provázání se zdravotním pojištěním. 

Nově se totiž stanoví dva limity pro vznik účasti na pojištění zaměstnance, který pracuje na základě dohody o provedení práce DPP (a tím i limity pro placení pojistného na sociální zabezpečení). První limit měl být stanoven pro DPP u jednoho zaměstnavatele, a to ve výši 25 % průměrné mzdy, a druhý limit (vyšší) pro vznik účasti na pojištění při souběhu více DPP u více zaměstnavatelů, a to ve výši 40 % průměrné mzdy. Pokud zaměstnanec překročí jeden či druhý limit, bude muset být z jeho mzdy odvedeno také pojistné. V návrhu ale podle KDP ČR chybí další navazující úpravy do oblasti zdravotního pojištění.

Jestliže na základě souhrnného kritéria ex post zaměstnavatel zjistí, že souhrn dohod u uvedeného zaměstnance překročí stanovený limit, bude povinen dodatečně odvést zdravotní pojištění, a to jak to, které platí zaměstnavatel, tak i to, které prostřednictvím zaměstnavatele platí zaměstnanec. Z toho vyplývá, že z pohledu tohoto pojistného nadále existuje problém, který měl pozměňovací poslanecký návrh odstranit, tj. že část pojistného připadajícího na zaměstnance bude platit sám zaměstnanec. V případě zdravotního pojištění je tak nadále zaměstnavatel vystaven do neřešitelné situace, kdy v okamžiku výplaty čistého příjmu z dohody o provedení práce po skončení provedené práce neví, zda má částku vyplatit bez zdravotního pojištění nebo má vycházet z toho, že zdravotní pojištění hrazeno nebude, upozornila ve svém stanovisku, které poslala ministerstvu financí a poslancům, KDP ČR

Ani jedna z variant není pro zaměstnavatele bezproblémová, jelikož bude muset buď pojistné nízkých hodnot obtížně vymáhat po zaměstnanci, s kterým už nadále nemusí jakkoliv spolupracovat, nebo naopak doplácet pojistné zpětně zaměstnanci. Obecně nevíme, na základě čeho by bylo dovozováno, že zdravotní pojištění v těchto případech není placeno po termínu splatnosti. Naopak se obáváme, že bez chybějící speciální právní úpravy by zaměstnavatel kromě úhrady pojistného byl vystaven i sankci za jeho pozdní odvod, doplnila KDP ČR.

Velký přehled, co se změnilo v konsolidačním balíčku a co v něm zůstalo Přečtěte si také:

Velký přehled, co se změnilo v konsolidačním balíčku a co v něm zůstalo

Ať dohody nepodléhají zdravotního pojištění, radí experti

Daňoví experti vzhledem ke krátkému času na nápravu doporučují, aby dohody v případě překročení souhrnného kritéria pro dohody u více zaměstnavatelů nepodléhaly dočasně odvodům zdravotního pojištění. Mimo to si dovolujeme podotknout a zdůraznit, že nadále trváme na všech našich dřívějších připomínkách, které nebyly zohledněny a které se týkají této problematiky, především z hlediska složitosti a komplikace mzdové evidence včetně neúměrně zvýšených nákladů na straně zaměstnavatele při administraci navrhovaného systému, která díky návrhu dle našich informací nastane, uzavřela KDP ČR.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).