Hlavní navigace

Vládní Deštník proti drahotě je děravý. Benzin opět výrazně podražil

19. 5. 2022

Sdílet

19.5.22 /1x/ Řidič, auto, benzin, pohonné hmoty, vztek, nervy Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Vládní marketingová kampaň Deštník proti drahotě, který je pouhým webovým rozcestníkem, ceny pohonných hmot nesníží. Vláda není schopná použít efektivní nástroje, které by snížily ceny benzinu a nafty. A ty nadále rostou. 

Cena Naturalu 95 se od minulé středy zvýšila o 1,05 korun na průměrných 45,30 korun. Vyplývá to z údajů společnosti CCS. Vláda přitom na marketingovém rozcestníku uvádí, že pro snížení cen zrušila povinné přimíchávání biosložky do pohonných hmot a snížila spotřební daň z nafty a benzinu o 1,50 na litr. Zákonné snížení spotřební daně, které včera podepsal prezident, by mělo platit od 1. června do 30. září. Už teď ale jasné, že při aktuálním zdražování to s cenami pohonných hmot nehne. 

Hlavním důvodem pro toto první výraznější plošné opatření je potřeba reagovat na sousední země tak, aby naši dopravci, zejména ti menší, zůstali konkurenceschopní. Pokud Německo a Polsko sníží spotřební daň z pohonných hmot na evropské minimum a my bychom tak neučinili, našim dopravcům by hlavně v příhraničních regionech vznikla konkurenční nevýhoda. U nafty přitom zvažujeme, že bychom toto snížení daně zavedli natrvalo, komentoval opatření ministr financí Zbyněk Stanjura

Zatímco cena benzinu dál stoupá, cena nafty mírně klesla. Snížení je ale pouze symbolické. Cena je nižší oproti minulému týdnu o pouhých 9 haléřů. Litr dieselu se tak aktuálně prodává za 46,35 korun. Nafta je tak pořád dražší než benzin, což dělá vrásky na čele především podnikatelům v automobilové dopravě. Těm míří pomoc v podobě zrušení silniční daně pro vozidla do 12 tun, dále ve formě zrušení zálohy k silniční daně a odložení platby DPH do konce října 2022.

Sledujte vše k tématu: Deštník proti drahotě.

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 19. 5. 2022 12:05

    Molik

    Tolik vychvalovaný deštník proti drahotě je úderným beranidlem vlády proti otravným žadatelům o sociální pomoc. Vládě se tak podařilo odvrátit většinu lidí od záměru žádat stát o sociální pomoc.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).