Hlavní navigace

Vrátí se krizové ošetřovné. Vypláceno bude zpětně od 1. listopadu

Sdílet

Jana Knížková 19. 11. 2021

Vláda schválila návrh na opětovné zavedení krizového ošetřovného. Rodiče, kteří jsou doma se svými dětmi, tak budou mít nárok na ošetřovné po celou dobu uzavření školy nebo třídy a nebo při nařízení individuální karantény dítěti. 

Ošetřovné bude navýšeno na 80 procent denního vyměřovacího základu. Rodiče dostanou minimálně 400 Kč na den. Krizové ošetřovné se bude vztahovat i na tzv. dohodáře, kteří odvádí pojistné. 

Navržené parametry krizového ošetřovného: 

  • Nárok na ošetřovné budou mít rodiče při péči o dítě mladší 10 let jako je tomu i u standardního ošetřovného. 
  • Výše ošetřovného bude činit 80 procent redukovaného denního vyměřovacího základu. 
  • Minimální denní výše ošetřovného je nově stanovená na 400 Kč. A to pro zaměstnance v pracovním nebo ve služebním poměru, kteří mají plný úvazek, ale výše denní vyplacené částky by byla nižší než tento limit. 
  • Kromě zaměstnanců budou mít na ošetřovné nárok také osoby pracující na dohodu o provedení práce nebo o pracovní činnosti, pokud odvádí pojistné na sociální zabezpečení. 
  • Obdobně jako v jarních měsících se rodiče budou moci v péči o dítě neomezeně střídat. Od ledna 2022 o dítě budou moci pečovat i další příbuzní kromě rodičů, kteří s dítětem nemusí žít v jedné domácnosti. 
  • Nárok na ošetřovné bude možné čerpat po celou dobu uzavření školy nebo třídy nebo při nařízení individuální karantény dítěti. Nárok na něj zaniká ukončením zaměstnání. 

Kromě péče o děti do 10 let bude nárok na ošetřovné také při péči: 

  • o nezaopatřené starší děti účastnící se školní docházky závislé na péči jiné osoby (již od stupně I.) bez omezení věku, 
  • o nezaopatřené starší děti se speciálními vzdělávacími potřebami závažnými poruchami učení, 
  • osoby starší 10 let závislé na péči jiné osoby využívající služby denních, týdenních stacionářů a obdobných zařízení.

 Vládou schválená úprava ošetřovného prodlouží dobu výplaty ošetřovného po celou dobu péče o dítě z důvodu uzavření školy nebo třídy. Rodiče nebudou muset potvrzovat uzavření školy nebo třídy včetně důvodu a doby uzavření. Potvrzení školy o uzavření bude nahrazeno čestným prohlášením rodiče, že musí o dítě pečovat z důvodu uzavření školy. 

Krizové ošetřovné bude také platit u dětí, které se nemohou účastnit výuky z důvodu nařízení karantény v rodině. Vláda navrhuje platnost krizového ošetřovného na období od 1. listopadu 2021 do 28. února 2022, tj. do skončení doby platnosti základních ustanovení zákona o mimořádných opatřeních při epidemii onemocnění.

Krizové ošetřovné a Izolačku jsme na vládě schválili. Je třeba oboje projednat v legislativní nouzi, aby vše začalo platit co nejdříve. Fungovat budou zpětně od 1. 11., stejně jako na jaře: OČR 80 %, Izolačka 370 Kč/den k náhradě příjmů zaměstnanců v karanténě nebo izolaci.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).