Hlavní navigace

Vraťte program Antivirus B na 3 měsíce, žádají podnikatelé

Sdílet

Daniel Morávek 13. 10. 2021

Svaz průmyslu a dopravy ČR žádá vládu, aby na několik měsíců opět aktivovala program Antivirus B, díky kterému stát pokrývá část nákladů na zaměstnance, pro které aktuálně není práce. Kurzarbeit, který měl systémově podobné problémy řešit, totiž stále čeká na schválení Evropskou komisí.

Obnovte Antivirus B na 3 měsíce, žádá Svaz průmyslu

Už na začátku týdne se ozval automobilový průmysl, že by se pro něj měl obnovit program Antivirus. Teď se k automobilkám přidal i Svaz průmyslu a dopravy ČR, podle kterého by se měl Antivirus aktivovat pro všechna odvětví, které postihl nedostatek vstupních materiálů a dílů. Kromě zmíněného automobilové průmyslu jde i o dodavatelské firmy z oborů, jako je textilní, plastikářský či papírenský průmysl, které jsou na finální výrobce automobilů napojené.

Tradiční, kvalitní a hlavně dlouhodobě stabilní zaměstnavatelé se dostávají do problémů kvůli dočasnému nedostatku vstupů. Firmy po přechodnou dobu nemohou zaměstnancům přidělovat práci, ale musí jim hradit část mzdy. Zejména pro menší podniky to představuje velkou finanční zátěž. Po opětovném rozjezdu výroby tyto zaměstnance budou potřebovat. Proto by jim stát měl v této časově omezené krizi pomoci spuštěním programu Antivirus B na dobu 3 měsíců, komentoval Jan Rafaj, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Především menší zaměstnavatelé, kteří stojí v dodavatelském řetězci níže a jejichž marže jsou nízké, nemají dostatečné prostředky, aby své zaměstnance udrželi. Konkurenční firmy ze západní Evropy už začaly využívat automatický nástroj kurzarbeit. V Česku tento nástroj pro řešení náhlých a dočasných krizí ještě čeká na schválení Evropskou komisí. Proto za nejrychlejší možnost, jak pomoci postiženým firmám, považujeme spuštění programu Antivirus B, který během koronavirové krize pokryl firmám část nákladů na mzdy zaměstnanců, pro něž neměly podniky kvůli epidemickým opatřením práci, doplnil Jan Rafaj.

Postižené obory je nutné určit

Podle Svazu průmyslu by podpora neměla být určena pro všechny, ale jen pro určitá odvětví, která by se měla jasně vymezit. Svaz průmyslu a dopravy si proto nechává zpracovat analýzu k právnímu a ekonomickému rozsahu možného spuštění programu Antivirus B. Její závěry představí na pondělní mimořádné tripartitě. Chápeme firmy, které již delší dobu bojují s nedostatkem pracovníků. Pro ně se může případné spuštění Antiviru zdát jako kontraproduktivní. Nicméně tím, že jedna firma využije dočasné krize druhé firmy a přebere jí při výpadku výroby zaměstnance, se nevyřeší dlouhodobý problém nedostatku pracovníků, uzavřel viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).