Hlavní navigace

Vzniklo nejméně firem za posledních 5 let, počet OSVČ je přitom rekordní

29. 8. 2022

Sdílet

29.8.22 /3x/ Strach, bojí se, deprese Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Červenec nepřinesl dobré zprávy týkající se založení nových firem. Vzniklo jich nejméně za posledních 5 let. Celkem bylo založeno 1 861 obchodních společností. Je to o 53 méně než za stejné období v loňském roce.

V červenci vzniklo nejméně firem za 5 let

V červenci také zaniklo 947 firem, což je nejméně od roku 2018. Vyplývá to z údajů společnosti CRIF – Czech Credit Bureau. Jak říká její analytička Věra Kameníčková, podnikatelé jednají opatrně: Z dat o firmách vidíme, že podnikatelé jsou v rámci svých plánů opatrní, což se projevilo zejména na nízkém počtu nových firem, které letos v červenci vznikly.

Celkově tedy za prvních 7 měsíců tohoto roku připadlo 21 nových firem na 10 zaniklých, tedy stejně jako vloni a opět nejvíce od roku 2018, kdy to bylo 25. Nejvíce nových firem vzniká na Vysočině, nejméně naopak na Ústecku. Nejrychleji se zvýšil počet firem v oblasti zemědělství. V porovnání se stejným obdobím loňského roku se jejich počet zvýšil o 64 procent na 1142 obchodních společností.

Jsou podmínky pro vznik firem v ČR ideální?

Počet OSVČ je rekordní

Zatímco firem vzniká méně, počet OSVČ naopak raketově roste. V polovině letošního roku jich v ČR podnikalo přes 1,1 milionu – nejvíce v historii.

Jak ukazují data České správy sociálního zabezpečení, ke konci června letošního roku v Česku působilo nejvíce OSVČ v historii. Konkrétně se jednalo o 1 100 038 podnikatelů. Meziročně jde o nárůst o 30 tisíc OSVČ, což je nejvíce za posledních 13 let.

Nynější zvýšení navíc není ojedinělé a jde o pokračování trendu, který již trvá několik let. Už předloni se ale ukázal jeden významný rozdíl oproti předchozím rokům. Zatímco dříve stály za meziročním nárůstem především OSVČ vedlejší, v posledních letech zaznamenaly vyšší nárůst OSVČ hlavní.

Rekord opět pokořen. V ČR podniká 1,1 milionu OSVČ, je to nejvíce v historii Přečtěte si také:

Rekord opět pokořen. V ČR podniká 1,1 milionu OSVČ, je to nejvíce v historii

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).