Hlavní navigace

Z aut do 12 tun se nebude platit silniční daň, potvrdil Senát

18. 5. 2022

Sdílet

18.5.22 /2x/ Dodávka, auto, silnice, doprava Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Senát dnes schválil novelu zákona o silniční dani, která ruší povinnost platit daň z vozidel do 12 tun. Pro vozidla nad 12 tun se navíc daň sníží.

Silniční daň se nebude platit z aut do 12 tun

Senát na svém středečním zasedání podpořil balíček legislativních změn, které by měly pomoci občanům i podnikatelům kompenzovat nárůst cen pohonných hmot. Jeho součástí je zrušení silniční daně u osobních automobilů, autobusů a nákladních aut do 12 tun a zrušení povinného přimíchávání biosložky do paliv. Kromě zrušení silniční daně pro vozidla do 12 tun se navíc sníží silniční daň pro nákladní vozidla a přívěsy nad 12 tun, u nichž se sazby silniční daně přiblíží evropským minimům daným směrnicí o Eurovinětě.

O vrácení záloh musíte požádat

Vzhledem k tomu, že navržená novela by měla být aplikována zpětně i pro zdaňovací období roku 2022, poplatníci daně, jejichž vozidla po novele nebudou předmětem daně nebo předmětem daně sice budou, ale daň bude v nulové výši, nebudou muset dle návrhu zákona podávat za období 2022 ani v dalších letech k těmto vozidlům daňová přiznání. Stejně tak bude platit, že těm, kdo už letos zaplatili nějakou zálohu na silniční dani, bude vrácena. Musí však podat žádost.

Psali jsme: Silniční daň se pro auta do 12 tun zruší. Co dělat, pokud jste zaplatili zálohu?

Odpuštění silniční daně naváže na zrušení záloh, o kterém rozhodl už v březnu ministr financí Zbyněk Stanjura. S účinností od 24. března 2022 je všem poplatníkům silniční daně prominuta platba zálohy na silniční daň na zdaňovací období roku 2022. Jedná se o zálohy, které jsou splatné ke dni 19. dubna 2022, ke dni 15. července 2022, 17. října 2022 a 15. prosince 2022.

Sledujte vše k tématu: Deštník proti drahotě.

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).