Hlavní navigace

Za několik týdnů by měly skončit "zlaté časy" tzv. energošmejdů

13. 5. 2022

Sdílet

13.5.22 2krát/šmejdi, lidé, podvod, lež Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Za necelé dva měsíce začnou platit nová pravidla, která zpřísňují podmínky pro podnikání zprostředkovatelů smluv s dodavateli energií. Jaké novinky v energetickém zákoně od 1. července 2022 přijdou? 

Jak připomíná spotřebitelský server dTest, první balík změn je v platnosti již od 1. ledna 2022, další jsou tak na řadě od začátku letních prázdnin. Nepoctivým zprostředkovatelům energií by měl jejich „zlatý věk“ skončit už během několika týdnů, věří ředitelka spotřebitelské organizace dTest Eduarda Hekšová.

Dozorový orgán

Změní se dozorový orgán. Nově bude dozorovým orgánem Energetický regulační úřad (ERÚ). Právě ERÚ povede nový registr zprostředkovatelů a zároveň bude řešit spory mezi spotřebiteli a zprostředkovateli.

Oprávnění k činnosti

Zprostředkovatelé budou muset k podnikání získat zvláštní oprávnění od Energetického regulační úřadu (ERÚ). Jakmile zprostředkovatelé poruší pravidla, hrozí jim, že o toto oprávnění přijdou. To bude nově znamenat i jejich konec v oblasti zprostředkování energií. 

Na oprávnění nedosáhnou automaticky všichni současní zprostředkovatelé. Pokud totiž za poslední tři roky zprostředkovatele pokutovala Česká obchodní inspekce, nepovažuje se tento zprostředkovatel podle energetického zákona za spolehlivého. 

Je třeba zdůraznit, že do registru zprostředkovatelů, bohužel, mohou proklouznout i energošmejdi, kterým se nepodařilo doposud nic prokázat, ačkoliv toho mají na svědomí mnoho, upozorňuje Hekšová.

Lhůty a varování

Zprostředkovatelé smluv na dodávky energií musí svou žádost o oprávnění podat mezi 1. červencem a 30. zářím 2022. Ještě v polovině letošního září tak může spotřebitele obtěžovat při podomním prodeji energošmejd, který dostal za poslední rok od ČOI pět pokut a o oprávnění si nezažádal, resp. to ani nemá v plánu, uzavírá Hekšová. 

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).