Hlavní navigace

Začal fungovat Portál dopravy. Vyřídit řidičák nebo získat výpis bodů lze online

9. 12. 2022

Sdílet

9.12.22 3krát/žena, podnikatelka, počítač, spokojenost Autor: Depositphotos, podle licence: Rights Managed

Ministerstvo dopravy spustilo nový Portál dopravy. Umožňuje elektronicky komunikovat s úřady v oblasti dopravy. Je přes něj možné podávat žádosti o výměnu řidičského průkazu nebo získat výpis z bodového konta. Dočkají se i firmy? 

Přihlášení do Portálu dopravy je možné například prostřednictvím eObčanky nebo bankovní identity. K části služeb je však možné se dostat bez nutnosti přihlášení. 

Portál dopravy „nabízí“ možnost získat údaje o řidičském průkazu, možnost e-podání žádosti o řidičský průkaz, řidiči mohou získat výpis z bodového konta, údaje o přestupcích, údaje o zákazech řízení nebo údaje o profesní způsobilosti. Vlastníci a provozovatelé automobilů se mohou dostat k údajům o všech (historicky) vlastněných autech, portál umožní předvyplnění žádosti o změny v registru, kontrolu tachometru, přístup k datům Registru vozidel přes tzv. datovou kostku, přístup k nákupu a správě elektronické dálniční známky přístup k mýtnému portál a věření vozidla řidiče taxislužby.

Výčet toho, co všechno portál nabízí, respektive nabídne, je pestrý. Jak ale informuje sesterský server Měšec.cz, portál dopravy je zatím hlavně rozcestníkem.

V době publikace článku na Měšec.cz (9. prosince 2022) je možné elektronicky vyřídit zatím jen: 

  • žádost o výměnu řidičského průkazu,
  • výpis z bodového konta,
  • údaje o vozidlech vedených na soukromé osoby nebo OSVČ.

Ostatní životní situace pro oblast dopravy jsou na portálu jen jako odkazy na již jinde existující informační sekce. Výhodou tak aspoň je, že je není hledat a jsou na jednom místě.

Dočkají se také firmy? 

Portál dopravy by se měl údajně dál rozšiřovat. Dalšími kroky v rozvoji tohoto dopravního nástroje bude přidání výpisu z karty řidiče, nové žádosti v agendě vozidel a plavidel. Taktéž chceme portál zpřístupnit pro právnické osoby, nabídnout elektronickou úhradu správních poplatků na všechny úřady, nastiňuje další plány ministr dopravy Martin Kupka.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).