Hlavní navigace

Začíná svítat na lepší časy? Za leden začalo podnikat nejvíce lidí za 10 let

18. 2. 2022

Sdílet

22.6.22 /2x / růst, graf, radost Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

V lednu začalo podnikat přes sedm tisíc lidí, přes 2500 jich své podnikání ukončilo a necelých 18 tisíc ho přerušilo. Počet nových živnostníků byl tak v lednu nejvyšší za posledních 10 let a počet ukončených živností patřil naopak k jednomu z nejnižších za toto období.

Začít podnikat v lednu je výhodnější

Podle Věry Kameníčkové, analytičky společnosti CRIF – Czech Credit Bureau, je vysoký lednový počet nových podnikatelů kombinací dvou faktorů. Prvním je vysoký zájem o nové živnosti v průběhu celého minulého roku a druhý důvod je cyklický. Z hlediska placení záloh na daně a sociální a zdravotní pojištění je výhodnější začít s podnikáním spíše začátkem roku než na jeho konci. Proto lidé v prosinci vyčkávají. Zatímco koncem roku začíná s podnikáním nejméně lidí v rámci roku, v lednu naopak nejvíce, doplňuje.

Leden je také každoročně měsícem s výrazně vyšším počtem přerušených živností, než je tomu po zbytek roku. Živnosti přerušené ke konci roku se totiž ukončují k 1. lednu následujícího roku. Jejich počet byl letos v lednu o pětinu nižší než loni a vrátil se tak na hodnoty běžné v letech před začátkem pandemie. Na leden obvykle připadá jedna pětina přerušených živností z celého roku.

Nejvíce lidí začalo podnikat i ukončilo živnost v Praze

Nejvíce lidí začalo v lednu podnikat v Praze, konkrétně se jednalo o 1 301. Následoval Středočeský kraj s 988 novými živnostníky a Jihomoravský kraj s 809 živnostníky. Praha zároveň patřila ke krajům, kde své podnikání ukončilo nejvíce lidí, konkrétně 372. V Jihomoravském kraji šlo o 343 podnikatelů a ve Středočeském kraji 276 podnikatelů.

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).