Hlavní navigace

Žádosti o kompenzační bonus posílejte až v lednu 2022, upozorňuje berňák

8. 12. 2021

Sdílet

8.12.21 /2x/ Změna, nejvyšší čas, hodiny Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Návrh nového zákona o kompenzačním bonusu ještě musí schválit Senát. Oproti minulým verzím bonusu navíc platí novinka, že k vyřizování žádostí o kompenzační bonus bude možné přistoupit až po skončení daného bonusového období.

O bonus žádejte až v lednu

Žádosti o kompenzační bonus tak budou úřady vyřizovat nejdříve v lednu. Sněmovna sice již návrh nového zákona o kompenzačním bonusu pro živnostníky, drobné podnikatele a dohodáře schválila, o bonus však půjde žádat nejdříve v lednu. Kromě toho, že úřady samozřejmě nemůžou začít bonus vyplácet předtím, než zákon nabude účinnosti, bude platit ještě jedna změna. Novinkou vyplývající ze zákona je, že k vyřizování žádostí o kompenzační bonus bude možné přistoupit až po skončení daného bonusového období. To znamená, že pokud by byl zákon o kompenzačním bonusu schválen a publikován ve Sbírce zákonů před 1. lednem 2022, samotný kompenzační bonus by finanční správa mohla začít vyplácet nejdříve začátkem ledna 2022, upřesnila finanční správa.

Co je zakázáno a na co mám nárok?

Tady je přehled všech opatření, která jsou platná pro podnikatele i veřejnost. Přečtěte si také seznam všech podpor, které lze ještě aktuálně čerpat. 

Návrh totiž obsahuje formulaci, že  tzv. srovnávaným obdobím není kalendářní měsíc bezprostředně předcházející bonusovému období, ale kalendářní měsíc, který celý spadá do bonusového období. U prvního bonusového období bude srovnávaným obdobím prosinec 2021, u druhého bonusového období to bude leden 2022. V praxi to znamená, že až po skončení těchto měsíců bude možné provést zákonem stanovené porovnání příjmů a zjistit, zda jsou splněny zákonné podmínky pro nárok na kompenzační bonus. Za první bonusové období tak nebude možné srovnání provést dříve než 1. 1. 2022. Z tohoto důvodu lze doporučit, aby žádosti o aktuální kompenzační bonus byly podávány nejdříve od 1. ledna 2022. V případě dříve podaných žádostí hrozí riziko, že takto podané žádosti budou vykazovat určité vady (např. že se bude jednat o žádosti neúplné) nebo že ze žádosti nebudou jednoznačně plynout skutečnosti osvědčující nárok na kompenzační bonus, uzavřela finanční správa.

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).