Hlavní navigace

Zákaz HHC obchodníci obešli. Jaká budou další opatření?

19. 6. 2024

Sdílet

HHC Autor: Depositphotos

Od března platí zákaz prodeje HHC a dalších dvou kanabinoidů. Někteří obchodníci je však i nadále prodávají, a to například ve formě bonbonů. Jaké další kroky podnikne vláda, aby těmto praktikám zabránila?

Jak píše Vitalia.cz, vláda nařízením rozšířila seznam drog o dalších sedm syntetických kanabinoidů, tedy látek, které napodobují, zesilují či kopírují účinky některých chemikálií v konopí.

Zákaz platí od 1. července, a to na dobu neurčitou.

O tom, že rozšíření seznamu drog, ve středu jednáním kabinetu prošlo, informoval Úřad vlády v tiskové zprávě. Je to reakce na kroky prodejců HHC a THCP, kteří se jejich zákaz pokoušejí obejít nabízením alternativních produktů, jež pro lidské zdraví představují stejné riziko jako látky už zakázané, uvádí.

Zákaz bude nově platit u látek označených například zkratkami HHCP, HHCB nebo THCB. Vztahuje se také na takzvané estery z nich odvozené. „Tím dojde k pokrytí poměrně velkého počtu nových látek s psychoaktivními účinky na lidský organismus,“ dodává Ministerstvo zdravotnictví.

Rizikové je mimo jiné vapování (tj. užití např. v elektronické cigaretě) výše jmenovaných látek. Při vapování se uvolňuje látka zvaná keten, neboli ethenon. Způsobuje po¬dráždění očí, nosu, hrdla a vede až k poškození plic, odůvodňuje Ministerstvo zdravotnictví nutnost seznam drog rozšířit.

U již zařazených látek HHC a THCP došlo v minulosti k rychlému a velkému rozšíření v populaci, což mělo za následek několik případů předávkování těmito látkami u dětí, mladistvých, ale i dospělých jedinců, přičemž několik osob muselo být i hospitalizováno. Ministerstvo zdravotnictví je přesvědčeno, že i nově zařazované látky je potřeba co nejdříve zařadit na seznam návykových látek, tak aby se ve společnosti nerozšířily a neopakovaly se případy předávkování dětí a mladistvých, řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Souhlasíte se zákazem HHC a podobných látek?

Připravuje se změna

Ministerstvo v tuto chvíli nemá jiný nástroj, jak účinně nebezpečné novinky stáhnout z trhu, kde se prodávají i v podobě edibles (tedy napodobujících potraviny – například želé bonbóny) nebo prodejními automaty. Při této formě prodeje ovšem není nijak regulováno, kdo si drogy koupí. Proto se k nim mohou snadno dostat i děti.

V budoucnu by část kanabinoidů, třeba nyní již zakázané HHC, mohlo patřit do nové kategorie tzv. psychomodulačních látek. Její vytvoření už schválila Sněmovna a čeká na rozhodnutí Senátu. Psychomodulační látky budou moci obchodníci prodávat, ovšem jen dospělým a za přísných podmínek. Do automatů se by se proto už neměly dostat. (Vitalia.cz)

Vláda zasáhla: Od března je zakázán prodej výrobků s HHC Přečtěte si také:

Vláda zasáhla: Od března je zakázán prodej výrobků s HHC

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).