Hlavní navigace

Hospodářská komora: Zákon o podpoře bydlení jen zvýší počet úředníků

12. 6. 2024

Sdílet

12.6.24 /3x/ úředník, muž, podnikatel, dokumenty, úřad Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Podnikatelům se nezamlouvá zákon o podpoře bydlení, který by dnes měla projednat vláda. Podle Hospodářské komory ČR (HK ČR) jen zvýší počet úředníků bez prokazatelného efektu. 

Zákon o podpoře bydlení dnes projedná vláda

Vláda by ve středu měla projednat návrh zákona o podpoře bydlení, který připravilo ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). Cílem zákona je vznik systémové podpory získání a udržení bydlení pro osoby v bytové nouzi a osoby ohrožené bytovou nouzí. 

Mezi navrhované nástroje, které by měly bydlení více zpřístupnit, patří i systém poskytování bydlení s ručením a poskytování podnájemního bydlení (někdy souhrnně nazýváno jako bydlení s garancí). Ty by měly snížit riziko pronajímání pro majitele soukromých bytů a zvýšit dostupnost bydlení pro lidi v bytové nouzi.

Zákon dále počítá se vznikem kontaktních míst poskytujících poradenství. Ta by také měla evidovat lidi v bytové nouzi nebo ohrožené ztrátou bydlení, dostupné byty a také prověřovat kvalitativní kritéria bydlení. Navrhovaná účinnost normy je v polovině příštího roku.

Pronajměte byt lidem v nouzi a stát vám bude garantovat nájem, navrhuje Bartoš Přečtěte si také:

Pronajměte byt lidem v nouzi a stát vám bude garantovat nájem, navrhuje Bartoš

Podnikatelům se zákon nezamlouvá

Zákon však už v připomínkovém řízení čelil kritice ze strany podnikatelských asociací. Podle HK ČR návrh zvýší počet úředníků, aniž by byl přesvědčivě doložen přínos takového rozšíření kompetencí státní správy. Chtějí de facto vybudovat 230 nových úřadů (kontaktní místa). Nebere se ohled na to, že tato agenda dnes náleží sociálním odborům a úřadům práce. Poukazovat na jejich přetíženost a nekoordinovanost, a obhajovat tak vznik v první fázi téměř 500 a později cca 700 úřednických míst je absurdní a v přímém rozporu s programovým prohlášením vlády o snižování počtu státních zaměstnanců, komentoval prezident HK ČR Zdeněk Zajíček

Komoře se dále nezamlouvá, že by zákon garantoval bydlení v bytových domech pro velké množství osob, které pronajímatelé (nejen z finančních důvodů) ubytovávat nechtějí. Podle HK se už nyní majitelé nemovitostí potýkají s velmi slabou mírou ochrany klidu a pořádku v domech. 

Komora by raději uvítala, kdyby se zrychlila a zjednodušila výstavba nových bytů. Místo, aby stát přišel s reálným řešením, dál utahuje šrouby a teď navíc chce postavit nový, rozsáhlý byrokratický aparát, jehož jediným smyslem je poskytování dotací cca 10 % obyvatel, potřebné finanční prostředky ale bude muset stát vzít někde jinde. Přitom by stačilo deregulovat, urychlit povolovací procesy a zlevnit tak bydlení a energie, uzavřela Hana Landová, předsedkyně sekce územního a regionálního rozvoje Hospodářské komory ČR.

Měl by stát finančně podporovat zahájení samostatné výdělečné činnosti?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).