Hlavní navigace

Zaměstnavatelé hlásí potíže s odhlašováním Ukrajinců u ČSSZ

27. 6. 2022

Sdílet

9.5.23 2*/Leknutí, šok, zmatek, žena, dotaz Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Zdržení způsobuje nepřidělené evidenční číslo pojištěnce. Ukrajincům, kteří u nás získali dočasnou ochranu, se rodná čísla nepřidělují. 

Jestliže při zaměstnání Ukrajince vznikne účast na nemocenském pojištění, zaměstnavatel standardně zaměstnance přihlašuje formulářem „Oznámení o nástupu do zaměstnání“. Formulář umožňuje odeslání bez uvedení rodného čísla (RČ) či evidenčního čísla pojištěnce (EČP). Políčko pro rodné číslo musí zůstat volné. Vyplní se pouze datum narození, adresa trvalého pobytu v zahraničí a adresa pobytu v České republice.

Jiné je to ale s odhláškou z nemocenského pojištění. Tu totiž bez čísla pojištěnce odeslat nelze. Jak server Podnikatel.cz ujistila za ČSSZ Jitka Drmolová, na odhlášce musí být RČ nebo EČP vždy uvedeno. To ČSSZ přiděluje pro zavedení do systému a zasílá ho na vědomí zaměstnavateli. Odhláška se posílá do 8 dnů ode dne skončení a pokud není problém s identifikací pojištěnce, EČP už bývá přiděleno. Pokud by nebylo EČP výjimečně přiděleno, doporučujeme se obrátit na příslušnou OSSZ.

Podle Jitky Drmolové je zaměstnavatel běžně o přidělení EČP informován cca po týdnu ode dne přihlášení zaměstnance bez RČ. V případě skokového nárůstu došlých formulářů Oznámení o nástupu do zaměstnání se tato lhůta může v závislosti na provozní situaci přechodně prodloužit až na tři týdny. To může být potíž právě v situaci, kdy zaměstnanec ve stejném měsíci nástupu pracovní poměru ukončí.

Sankcí se ale zaměstnavatelé v případě neodeslání do 8 dnů obávat nemusí. Zdržení je zde způsobeno ČSSZ, nikoli zaměstnavatelem. Úřad práce, který z odhlášky získává údaje potřebné pro nárok a stanovení podpory v nezaměstnanosti, sankci udělí v případě, že zmíněné údaje na formuláři schází (nikoli za pozdní odeslání formuláře).

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).