Hlavní navigace

Zaměstnavatelé už nebudou muset vydávat písemný rozvrh dovolené

8. 7. 2024

Sdílet

8.7.24 /2x/ Dovolená, moře, pohoda, relax Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Součást novely zákoníku práce, která zavádí valorizační mechanismus u minimální mzdy, tvoří i zrušení povinnosti zaměstnavatele vydávat písemný rozvrh čerpání dovolené.

Zruší se povinnosti vytvářet písemný rozvrh dovolené

Poslanecká sněmovna schválila před dvěma týdny novelu zákoníku práce, která kromě úprav minimální mzdy ruší i povinnost zaměstnavatele vydávat písemný rozvrh čerpání dovolené. Aktuálně platí, že zaměstnavatel musí dobu čerpání dovolené určit podle písemného rozvrhu čerpání dovolené vydaného s předchozím souhlasem odborové organizace a rady zaměstnanců tak, aby dovolená mohla být vyčerpána zpravidla vcelku a do konce kalendářního roku, ve kterém právo na dovolenou vzniklo, pokud v tomto zákoně není dále stanoveno jinak. Při určení rozvrhu čerpání dovolené je nutno přihlížet k provozním důvodům zaměstnavatele a k oprávněným zájmům zaměstnance. 

Poskytuje-li se zaměstnanci dovolená v několika částech, musí alespoň jedna část činit nejméně 2 týdny vcelku, pokud se zaměstnanec se zaměstnavatelem nedohodne na jiné délce čerpané dovolené. Určenou dobu čerpání dovolené je zaměstnavatel povinen písemně oznámit zaměstnanci alespoň 14 dnů předem, pokud se nedohodne se zaměstnancem na kratší době.

Podle ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV), které novelu připravilo, jde však o zbytečné zvýšení administrativní zátěže pro zaměstnavatele. Myslíme také na zaměstnavatele a chceme omezit zbytečnou byrokracii. Proto navrhujeme zrušit povinnost vydávat písemný rozvrh čerpání dovolené. Z praxe víme, že každoroční sestavování plánu dovolených je převážně formální záležitost, uvedl ministr Marian Jurečka.

U minimální mzdy se zavede poloautomat

Novela také mění pravidla pro stanovení minimální mzdy. Nově se bude určovat jako součin predikce průměrné mzdy v národním hospodářství pro příslušný kalendářní rok a koeficientu, který stanoví vláda na následující dva roky. Kabinet tak stále bude moct určovat výši minimální mzdy, a to právě za pomoci koeficientu.

Při určování koeficientu musí vláda zohlednit analýzu základních povinných kritérií přiměřenosti minimální mzdy (kupní sílu zákonných minimálních mezd s ohledem na životní náklady, obecnou úroveň mezd a jejich rozdělení, tempo růstu mezd, dlouhodobou vnitrostátní míru produktivity a její vývoj).

Zákon bude nově obsahovat i tzv. orientační referenční hodnotu, podle které bude posuzována přiměřenost minimální mzdy. Jedná se o již zmíněných 47 % průměrné mzdy v národním hospodářství. Jak ale upřesňuje MPSV, orientační referenční hodnota není cílem, ale slouží pro účely porovnání stávající úrovně minimální mzdy ve vztahu k hodnocení její přiměřenosti.

U minimální mzdy se zavede „poloautomat“, zaručená mzda u firem skončí Přečtěte si také:

U minimální mzdy se zavede „poloautomat“, zaručená mzda u firem skončí

Novela nejspíše začne platit někdy na podzim

Pokud novelu schválí i Senát a podepíše prezident, nabude účinnosti měsíc po vyhlášení ve Sbírce zákonů ČR. Pravděpodobně tedy někdy letos na podzim.

Souhlasíte s novým mechanismem pro stanovení minimální mzdy?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).