Hlavní navigace

Zastropujte ceny energií a pohonných hmot, žádají po vládě podnikatelé

20. 4. 2022

Sdílet

20.4.22 /2x/ Pokles, graf, snížení, propad, šok, dopad Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Podnikatelské asociace vyzvaly v dopise vládu, aby okamžitě začala řešit nárůst cen elektrické energie, plynu a pohonných hmot tím, že je zastropí. Pod výzvou jsou podepsány Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, iniciátor výzvy, Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů, Asociace hotelů a restaurací ČR, Svaz pekařů a cukrářů v ČR, Společenstvo uměleckých kovářů a zámečníků a kovářů-podkovářů Čech, Moravy a Slezska, Rybářské sdružení České republiky, Cech topenářů a instalatérů ČR, Cech českých vinařů, Česká unie cestovního ruchu a Cech čalouníků a dekoratérů a truhlářů.

Zastropujte ceny, žádají podnikatelé

Zástupci podnikatelské veřejnosti vyzvali v dopise Vládu ČR, aby přijala okamžité řešení, podle nich, neudržitelného nárůstu cen elektrické energie, plynu a pohonných hmot v podobě jejich zastropování. Jak uvádí podnikatelské svazy, firmy mají po covidovém finančním vyčerpání rezerv velké problémy a zvažují proto uzavření provozů a ukončení činnosti. Požadujeme zastropování, ale chápeme, že pro některé firmy a domácnosti to nemusí stačit. Pro tyto případy by měla vláda použít systém energetických poukázek financovaných ze zisků společnosti ČEZ, nad kterou má stát většinovou kontrolu, uvádí se v dopise.

Podle zaměstnavatelských svazů stojí na počátku všech řetězců energie a tak by zastropování jejich cen umožnilo šířit úlevu do celé ekonomiky podél stejného řetězce. Jak navíc upozorňují podnikatelé, u energií jsou oproti domácnostem více exponovaní tržním cenám a rovněž nepocítí „letní úlevu“, jelikož pekaři, restaurace a jiné drobné podniky budou muset spotřebovávat plyn i v létě.

Nemalým problémem jsou podle podnikatelů i ceny pohonných hmot, které sice rostly méně než ceny energií, ale pokud energetická politika jiných vlád zlevní tamní pohonné hmoty oproti českým, začnou mít zahraniční dopravci velkou výhodu díky snadnějšímu přístupu k levnější naftě. Vláda může navíc přijít o významné daňové příjmy, když všichni, tuzemští i zahraniční, se budou snažit tankovat v zahraničí, takže namísto do českého rozpočtu budou odvádět do toho zahraničního.

Pokud vláda tyto kroky neučiní, důsledkem bude menší odbyt, další snižování spotřeby domácností, snižování investic firem, zpomalení rozvoje investic. A kromě nezaměstnanosti jako takové se všemi negativními důsledky i snižování odvodů ze mzdy zaměstnanců v důsledku propouštění, varují signatáři. Odvody jsou přitom dnes největším příjmem do státního rozpočtu. Očekávat se dá i zvýšení výdajů na sociální politiku, zvýšení úniků finančních prostředků (agentury na černém trhu práce a mzdy) a roztočení inflační spirály, která je formou konfiskace, pro kterou nikdo nehlasoval, uzavírají signatáři dopisu.

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).