Hlavní navigace

Zaveďte znovu EET, žádá Asociace českého tradičního obchodu

23. 8. 2023

Sdílet

23.8.23 /4x/ Podnikatelka, EET, peníze, kalkulačka, výpočet Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Asociace českého tradičního obchodu (AČTO) vyzývá k znovuzavedení EET. Stát podle ní totiž rezignoval na snahu řešit šedou ekonomiku a nepřišel s žádným jiným řešením tohoto problému.

Zaveďte znovu EET, žádá asociace

Stát se podle AČTO dostatečně nesnaží potírat šedou ekonomiku, čímž si zadělává na velké problémy v budoucnu. Vzniká totiž nebezpečná situace, kdy bude reálně ubývat právě těch podnikatelů, kteří své daňové povinnosti plní a kteří nebudou schopni konkurovat těm, kteří se jim vyhýbají, uvedla AČTO ve svém stanovisku.

Jak dále tvrdí AČTO, elektronická evidence tržeb (EET) problematiku šedé ekonomiky efektivně řešila a bylo chybou, že ji minulá vláda během pandemie vypnula. Podle asociace by stávající vláda měla poctivě a bez ideologických brýlí zanalyzovat, zda definitivní zrušení systému EET, který nebral ohled na preferovanou formu plateb, bylo tím správným krokem. Kromě narovnání podnikatelského prostředí a zvýšení příjmů rozpočtů vidí AČTO přínos EET i ve snížení administrativního zatížení podnikatelů.

Efektivní získávání informací o podnikatelských subjektech na základě EET se také promítlo ve snížení počtu daňových kontrol v důsledku jejich lepšího cílení na rizikové subjekty. Kontrolní orgány se mohly cíleně zaměřit na subjekty podezřelé z obcházení daňových předpisů a nemuselo tak docházet k náhodně zaměřeným daňovým kontrolám a zatěžujícímu kontrolování poctivých podnikatelů na úkor těch nepoctivých, doplnila AČTO s tím, že by stát měl EET opět zavést.

Jak šel čas s EET?

Elektronická evidence tržeb byla povinná od 1. prosince 2016. První vlna se dotkla restaurací a ubytovacích zařízení. Březen 2017 pak přinesl povinnost evidovat tržby pro velkoobchod a maloobchod. Vzhledem k pandemii dostali poplatníci z 1. a 2. vlny možnost evidenci přerušit, a to až do konce roku 2022. Stávající vláda však EET nakonec od roku 2023 zcela zrušila.

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 25. 8. 2023 9:00

    Thomas

    Ten kdo nemá tendenci podvádět tomu EET nemůže vadit. Proč trhovec, stánkař nebo hospodský nemá za povinost evidovat svoje příjmové účtenky ?? Já jako podnikající obchodní s.r.o. musím plnit povinost evidence vydaných faktur které FÚ páruje s protistranou. U večerkářů stánkařů a hospodských jsou nejvyšší daňové úniky, v závěsu jsou malí řemeslníci pracující za úplatu do kapsičky.

Byl pro vás článek přínosný?