Hlavní navigace

Zmatky nového ministra zdravotnictví. Chce během svátků zavřít obchody, které budou zavřené

19. 12. 2021

Sdílet

18.12.21 /2x/ nákup, zmatek, nejistota Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Nový ministr zdravotnictví Vlastimil Válek chce během svátků upravit otevírací dobu obchodů. Až do 25. prosince totiž platí nouzový stav, kvůli kterému naopak neplatí zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě

Ten upravuje prodejní dobu u obchodů nad dvě stě metrů čtverečních ve vybraných dnech. Pro nadcházející dny je to následovně:

 • 24. 12. Štědrý den – do 12.00 hodin 
 • 25. 12. 1. svátek vánoční – zavřeno 
 • 26. 12. 2. svátek vánoční – zavřeno 
 • 1. 1. Den obnovy samostatného českého státu a Nový rok – zavřeno

Jak upozornil sesterský server Vitalia.cz, kvůli nouzovému stavu tato omezení neplatí. Proto chce nový ministr předložit na vládě návrh pro omezení prodejní doby i v době nouzového stavu. 

Válek: Nepovolím otevření obchodů během svátků

Vlastimil Válek to uvedl v rozhovoru pro Radiožunál: Navrhnu vládě omezit otevírací dobu na Štědrý den do dvanácti hodin a zcela uzavřít obchody 25. prosince. Nepovolit jejich otevření.

Jenže obchody otevřít ani nehodlají. Jak vyplynulo z rychlého ověření otevírací doby během svátků v letácích vybraných obchodů, zavřeno bude jako i v předchozích letech. 

Obchody: Máme zavřeno jako i každý rok

Ministr chce tak na vládu přijít s návrhem, který se nepotkává s praxí. Prodejní dobu pro letošní svátky rozsáhle zmapovala i Vitalia.cz. Z průzkumu vyplývá, že obchody omezují otevírací dobu během svátků i nad rámec běžného zákona o prodejní době. Například Penny bude mít kromě obou svátků zavřeno i na Štědrý den.  

A co si o návrhu nového ministra zdravotnictví myslíte vy? 

Má smysl zavírat obchody, které stejně budou zavřené?

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 19. 12. 2021 16:37

  RRŠ

  Řekl bych, že to celé je ukázka toho, kterak"stát" pohrdá svými občany, kteří na oplátku pohrdají "státem".
  Celé to nařízení o zákazu prodeje ve vyjmenované dny a ve stanovených obchodech je hloupé. Obchodníci vědí nejlépe, kdy prodávat, zákazníci vědí nejlépe, kdy nakupovat. Ta regulace je v podstatě zbytečná, neúčelně omezující. Pokud může mít pro stát přínos, pak leda z vybraných pokut, pakliže se je podaří vysoudit a náklady na kontroly ten příjem nepřeváží. U velké části lidí to nařízení jen přiživuje neúctu k nařízením obecně: když je tohle hloupé a stát na tom trvá, vybíraje pokuty, provinilce trestaje, budou hloupá i jiná nařízení, ne-li všechna.
  Že se nepamatovalo na toto hloupé nařízení při přípravě nouzového stavu, to samo ukazuje, že ani "stát" nepovažuje takovou regulaci za důležitou, hodnou pozornosti.
  Ale znovunařizovat něco, co opomenutím situaci (z pohledu obecného lidu) normalizovalo, kvůli jednomu a půl dni, toť opravdu absurdita hodná zaznamenání.
  Zvlášť ve chvíli, kdy většina velkých obchodů bude mít stejně zavříno, menšina bude mít stejně otevříno a přidávání zbytečných nařízení na dlouhý seznam na tom vůbec nic nezmění. Protože obchodníci vědí nejlíp, kdy prodávat a zákazníci vědí nejlíp, kdy nakupovat.

 • 21. 12. 2021 9:16

  jez_cz

  Zvládá to excelentně. Vlk se nažral (Válek vyhlásil opatření) a koza zůstala celá (obchody nemusí zavřít). Je vidět, že opravdu vědí, co dělají, a vůbec se tím netají.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).