Hlavní navigace

Změna po 19 letech, limit pro registraci k DPH se zvýší na 2 miliony korun

9. 5. 2022

Sdílet

1.2.23 /3x/ Graf, nárůst, zvýšení, rostoucí Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Po 19 letech vzroste hranice po povinnou registraci k DPH, a to ze stávajícího 1 milionu korun na 2 miliony korun. Počítá s tím návrh novely zákona o DPH z dílny ministerstva financí.

Limit pro registraci k DPH se zvýší na 2 miliony Kč

Ministerstvo financí plní závazek z programového prohlášení vlády a navrhlo v daňovém balíčku zvýšit od roku 2023 hranici pro povinnou registraci k DPH na 2 miliony korun. Šlo by tak o první změnu tohoto limitu po 19 letech. Ještě v roce 1994 činil limit pro registraci k DPH 3 miliony korun. Se vstupem do EU v roce 2004 se hranice snížila na 1 milion korun a na této úrovni, přestože to jednu chvíli vypadalo na pokles na 750 tisíc, vydržela až dodnes. Přitom jen od roku 2005 do 2018 činila kumulovaná inflace přes 30 %. Mzdy za tu dobu vzrostly na dvojnásobek.

Na základě novely ministerstvo očekává, že počet osob osvobozených od uplatňování DPH vzroste cca o 11 %, tedy o 105 tisíc osob. Těmto podnikům odpadne povinnost registrovat se jako plátci daně z přidané hodnoty a plnit řadu s plátcovstvím spojených povinností, jakými jsou například vedení evidence pro účely daně z přidané hodnoty, podávání daňových přiznání, kontrolních hlášení a podobně, doplnilo ministerstvo financí v důvodové zprávě.

Výjimka by měla být schválena do konce června

Aktuálně sice dle evropských pravidel platí, že Česká republika může poskytnout osvobození od DPH jen podnikatelům s obratem 35 tisíc eur (cca 1 milion korun dle kurzu při vstupu do EU), už předchozí ministryně financí Alena Schillerová však požádala o výjimku a zvýšení limitu na 85 tisíc eur. Výjimka by platila po omezenou dobu do 31. prosince 2024. Předpokládá se, že žádosti České republiky bude vyhověno nejpozději do 30. června 2022, upřesnilo ministerstvo. 

Psali jsme: Česko požádá o zvýšení hranice pro registraci k DPH na 2 miliony korun

Od roku 2025 by pak měla navázat změna evropských pravidel, která všem členským státům umožní navýšit prahovou hodnotu pro uplatnění osvobození od daně z přidané hodnoty až do zmíněné částky 85 000 eur.

Rozpočty přijdou o 10 miliard korun

Co se týče dopadu navýšení hranice pro registraci k DPH na veřejné rozpočty, ministerstvo předpokládá, že maximální výpadek na výnosu DPH by měl činit 10 mld. Kč na úrovni veřejných rozpočtů (z toho 6,4 mld. Kč na úrovni státního rozpočtu, 2,6 mld. Kč na úrovni obcí, 1 mld. Kč na úrovni krajů).

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).