Hlavní navigace

Změní se podmínky pro nárok na podporu v nezaměstnanosti při pobírání odstupného

6. 6. 2023

Sdílet

15.8.23 (2x) Radost, otázka, úsměv, zamyšlení Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Má-li uchazeč o zaměstnání evidovaný na úřadu práce nárok na odstupné, odbytné či odchodné, podpora v nezaměstnanosti se odsouvá. Tu čerpá žadatel až poté, co je vyčerpán nárok na odstupné. To se má ale změnit. 

Změnu přinese novela zákona, o které informuje server Finance.czNově bude uchazeč o zaměstnání pobírat hned od prvního měsíce jak podporu v nezaměstnanosti, tak odstupné. Novela také ruší právo na kompenzaci od úřadu práce v případě, že zaměstnavatel toto odstupné, odbytné nebo odchodné nevyplatil. 

Zpřísní se podmínky pro nárok na podporu v nezaměstnanosti Přečtěte si také:

Zpřísní se podmínky pro nárok na podporu v nezaměstnanosti

Na odstupné má zaměstnanec nárok, pokud ke skončení zaměstnání nedošlo jeho přičiněním, tedy když výpověď podal zaměstnavatel z těchto důvodů v zákoníku práce:

  • ruší-li se zaměstnavatel nebo jeho část,
  • přemísťuje-li se zaměstnavatel nebo jeho část,
  • stane-li se zaměstnanec nadbytečným.

Účinnosti by novela zákona měla nabýt 1. ledna 2024.

Podpora v nezaměstnanosti

Nárok na podporu v nezaměstnanosti má uchazeč o zaměstnání, který získal v rozhodném období 2 let zpětně od data podání žádosti o podporu v nezaměstnanosti zaměstnáním, jinou výdělečnou činností, případně náhradní dobou dobu důchodového pojištění v délce minimálně 12 měsíců. 

Vláda představila úsporná opatření: Vyšší daně, konec daňových slev a další Přečtěte si také:

Vláda představila úsporná opatření: Vyšší daně, konec daňových slev a další

Délka pobírání podpory je závislá na věku uchazeče o zaměstnání v době podání žádosti. Do 50 let věku je v délce 5 měsíců, od 50 do 55 let v délce 8 měsíců a nad 55 let věku v délce 11 měsíců. 

Výše podpory v nezaměstnanosti se stanoví z průměrného čistého měsíčního výdělku dosaženého v posledním ukončeném zaměstnání nebo z posledního vyměřovacího základu v rozhodném období přepočteného na 1 měsíc, a to první dva měsíce 65 %, další 2 měsíce 50% a po zbytek podpůrčí doby 45 %.

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).