Hlavní navigace

Změny u paušální daně OSVČ podnítí využití švarcsystému, tvrdí odbory

30. 5. 2022

Sdílet

3.5.23 /3x/ zedník, smutek, řemeslník, dělník Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Návrh ministerstva financí, který počítá se zvýšením limitu pro využití paušální daně na 2 miliony korun a zavedení 3 pásem paušální daně, podnítí podle odborů využití švarcsystému. Jak doplnila Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) v připomínkách k zákonu, bude to znamenat další ztráty veřejných rozpočtů.

Změny paušální daně nahrají švarcsystému

Odborům se nezamlouvá daňový balíček z dílny ministerstva financí, který zvyšuje na 2 miliony korun jak limit pro povinnou registraci k DPH, tak hranici pro využití paušálního režimu OSVČ. Trnem v oku odborům jsou především změny u paušální daně. Předložený zákon dále prohloubí již dnes výrazné znevýhodnění zaměstnanců vůči OSVČ v daňové oblasti a nesporně podnítí část zaměstnanců k přechodu z pracovního poměru do systému nepravého podnikání (do tzv. švarcsystému). S jasnými ztrátami příjmů veřejných rozpočtů vč. systému veřejného zdravotního pojištění, uvedla v připomínkách k zákonu ČMKOS.

Podle odborů navíc každé procento zaměstnanců přesunuté do systému paušální daně bude pro veřejné rozpočty jako celek znamenat výpadek příjmů veřejných rozpočtů v rozsahu přes 7 mld. Kč. Odbory jsou proto přesvědčené, že dopady na veřejné rozpočty budou vyšší, než očekává ministerstvo financí. Českomoravská konfederace odborových svazů předložený „návrh zákona, kterým se mění některé zákony v oblasti daní a některé další související zákony“ zásadně odmítá a požaduje ukončení jeho projednávání, uvedly odbory.

U paušální daně budou tři pásma

Vzhledem k tomu, že se po zvýšení limitu bude paušální daň vztahovat na OSVČ s velmi širokým rozpětím příjmů, nebude již všem stanovena paušální daň ve stejné výši, ale zavedou se 3 pásma paušálního režimu odvozená od výše a charakteru příjmů poplatníka. V každém pásmu budou poplatníci platit jinou výši paušálních záloh a v návaznosti na to tedy budou jinak vysoké i jejich daně a veřejná pojistná.

Psali jsme: Tři pásma u paušální daně: Jaké OSVČ budou platit 6000 Kč a jaké až 26 000 Kč?

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).