Hlavní navigace

Zvýšení důchodů kvůli inflaci: Za jakých podmínek, kdy a o kolik stoupnou?

Sdílet

Jana Knížková 18. 11. 2021

Jestliže spotřebitelské ceny porostou rychlým tempem, budou se důchody zvyšovat i v mimořádném termínu. Podmínkou je dosažení růstu cen nejméně o 5 % oproti měsíci, který byl zohledněn pro aktuálně schválenou valorizaci od ledna 2022, uvádí Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR (MPSV).

Kdy se k valorizaci v mimořádném termínu přistupuje?

Podmínkou pro provedení valorizace v mimořádném termínu je, že růst cen od posledního měsíce, který byl zohledněn pro valorizaci důchodů, dosáhne alespoň 5 %. Posledním měsícem, který byl pro valorizaci důchodů zohledněn je červen 2021 (pro valorizaci od ledna 2022). 

Pro úplnost ministerstvo dodává, že růst cen od června 2021 dosáhl v říjnu 2021 celkem 2,95 %. Podle makroekonomické projekce Ministerstva financí ČR z listopadu 2021 by podmínka mohla být splněna v lednu 2022 (při růstu cen za červenec 2021 až leden 2022 celkem o 5,4 %). Je nutno podotknout, že se jedná o odhad a růst cen může být v lednu 2022 jiný, než projekce očekává. 

Kdy v příštím roce by důchodci dostali poprvé takto zvýšený důchod?

V případě splnění výše uvedených předpokladů budou důchody zvýšeny nařízením vlády, které musí být vydáno do 50 dnů od konce měsíce, v němž růst cen dosáhl alespoň 5 %. MPSV nařízení vlády připravuje a jeho předložení předpokládá na přelomu měsíců února a března, uvádí úřad. 

Samotné zvýšení důchodů pak proběhne se splátkou důchodu splatnou v 5. měsíci od splnění podmínky pro mimořádné zvýšení důchodů. Tedy pokud růst cen přesáhne 5 % podle předpokladů, pak budou důchody poprvé zvýšeny v červnu 2022. 

O kolik se důchody touto mimořádnou valorizací zvýší?

Nařízení vlády stanoví, že se procentní výměry důchodů zvyšují o tolik procent, kolik činil růst cen v měsíci, kdy byla podmínka pro zvýšení důchodů v mimořádném termínu splněna (tedy o výše uvedených 5,4 % v případě makroekonomické projekce MF). 

O stejné procento budou zvýšeny i procentní výměry důchodů přiznaných ve zbytku roku 2022 (tedy po měsíci, v němž k mimořádné valorizaci dojde). Zvýšení se týká všech důchodů – starobních invalidních i pozůstalostních. U průměrného starobního důchodu, který bude v lednu po valorizaci činit přibližně 16 274 Kč, by mimořádná valorizace průměrného důchodu činila přibližně 670 Kč.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).