Hlavní navigace

Zvyšme hranici pro registraci k DPH na 2 miliony korun, žádá Hospodářská komora ČR

6. 9. 2021

Sdílet

10.1.22 / 3x / Rostoucí graf, nárůst, zvýšení, trend Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Hospodářská komora ČR (HK ČR) chce s novou Poslaneckou sněmovnou projednat zvýšení ročního limitu obratu, při kterém podnikatelům vzniká povinnost se registrovat k DPH. Současná hranice 1 milionu Kč by se podle HK ČR měla zvýšit na 2 miliony.

Podnikatelé chtějí zvýšit hranici pro registraci k DPH

Jednou z věcí, které by podnikatelé uvítali od nové Poslanecké sněmovny, je zvýšení limitu pro povinnou registraci k DPH na 2 miliony korun. Česká republika tento práh, dnes na úrovni 1 milionu korun, nezměnila od svého vstupu do EU, čímž se nezohlednil mzdový ani cenový vývoj v uplynulých 17 letech, doplnil Miroslav Diro, mluvčí HK ČR.

Podle HK ČR by se zvýšením hranice snížila drobným podnikatelům administrativní náročnost podnikání. Pokud se podnikatel stane plátcem DPH, přibudou mu totiž nové povinnosti a zákazníkům zvyšují cenu zboží nebo služeb o DPH. Musí řádně zaevidovat daňové doklady, v průběhu roku zpracovávat a pravidelně podávat daňová přiznání k DPH, sestavovat kontrolní hlášení a v některých případech i souhrnné hlášení pro EU. To zvyšuje režijní náklady podnikatele a časovou náročnost podnikání, dodal Miroslav Diro.

Limit je stejný už 17 let

Ještě v roce 1994 činil limit 3 miliony korun. Se vstupem do EU v roce 2004 se hranice snížila na 1 milion korun a na této úrovni vydržela až dodnes. Přitom jen od roku 2005 do 2018 činila kumulovaná inflace přes 30 %. Mzdy za tu dobu vzrostly na dvojnásobek.

Psali jsme: Odpískejme poslední vlny EET a zvyšme limit pro registraci k DPH na 2 miliony

EU zvýšení limitu nebrání

Jak upřesnil Diro, práh pro registraci k DPH zvyšuje v posledních letech řada zemí. Příkladem je Francie s limitem až 2,2 mil. korun, vyšší limit, než který je v současnosti v ČR, mají dlouhodoběji nastaven např. i na Slovensku, ve Slovinsku, v Itálii, Irsku nebo ve Velké Británii či Švýcarsku.

Zvýšení limitu v tuzemsku nebrání ani EU. ČR si může požádat o zvýšení limitu a není třeba, aby se kvůli tomu složitě revidovalo znění směrnice o DPH. Podobně v minulosti postupovalo např. Slovinsko, připomněl Diro.

V únoru 2020 navíc vyšla v Úředním věstníku Evropské unie směrnice, která se týká zvláštního režimu podpory malých a středních podniků, kdy členské státy budou mít nově možnost se od roku 2025 svobodně rozhodnout pro vznik plátcovství DPH až na 85 000 eur.

Zvyšte i limit pro paušální daň OSVČ, říká Hospodářská komora ČR

Hospodářská komora ČR v souvislosti se zvýšením limitu pro povinnou registraci k DPH navrhuje na 2 mil. korun zvýšit také kvalifikační práh pro tzv. paušální daň, která byla do českého daňového řádu nově zavedena od ledna 2021. Hospodářská komora podporuje i variantu, že by u paušální daně byl zcela zrušen příjmový strop, a možnost paušalizace tzv. přímých odvodů se tak vztahovala na všechny OSVČ, čímž by došlo k plošnějšímu snížení administrativní zátěže jak na straně podnikatelů, tak i na straně finančních úřadů. Podmínkou ale je, aby daň z příjmů a platby na sociální a zdravotní pojištění byly nastavené tak, aby pro plátce byl vstup do paušálního režimu motivační, uzavřel Diro

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).