Hlavní navigace

10 dní a dost. Vyhýbání se úředním listinám končí

1. 7. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Dnešním dnem končí vyhýbání se soudním obsílkám. 1. července totiž vstupuje v platnost zákon, který považuje úřední listinu za doručenou, i když si je adresát nevyzvedne. V případě nepřítomnosti adresáta se úřední listina po uplynutí příslušné lhůty vhodí do schránky adresáta a považuje se za doručenou.

Lidé předchozí systém často zneužívali a přebírání obsílky se cíleně vyhýbali. Prodlužovali tak soudní řízení či se snažili vyhnout správnímu řízení. Prioritou bylo zavést taková opatření, která povedou k rychlejšímu a kvalitnějšímu rozhodování soudů. Zaměřili jsme se na zásadní problémy, které českou justici nejvíce sužují a které soudní proces činí zdlouhavým a neefektivním, vysvětlila pro business server Podnikatel.cz již dříve Zuzana Steinerová, tisková mluvčí ministerstva spravedlnosti.

V případě nevyzvednutí zásilky na poště do 10 dnů od oznámení jejího doručení se písemnost vhodí do schránky a považuje se za doručenou uplynutím desátého dne lhůty (do 15 dnů v případě komunikace s finančním úřadem). Čtěte více: Konec vyhýbání soudním obsílkám. Odpovědnost padá na adresáta.

Nové opatření se ale netýká jen občanů, nýbrž i firem, kterým bude do konce září povinně zřízena datová schránky. Jestliže se do ní do 15 dní ode dne doručení přihlašovacích údajů nikdo nepřihlásí, schránka se automaticky zaktivuje 1. listopadu 2009. Po aktivaci již budou úřady komunikovat s dotyčným subjektem pouze jejím prostřednictvím. Čtěte více na Měšec.cz: Soudní obsílce se už nevyhnete.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).