Hlavní navigace

10 dnů do prvního kontrolního hlášení k DPH. Už máte odevzdáno?

15. 2. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Historicky první kontrolní hlášení k DPH je tu už za 10 dnů. V ten den vyprší termín pro jeho odevzdání. Přísných sankcí se prý firmy na začátku bát nemusejí.

Termín pro odevzdání prvního kontrolního hlášení se nezadržitelně blíží. Vyprší přesně za 10 dnů. Povinnost se aktuálně týká pouze plátců DPH právnických osob, fyzické osoby mají stále ještě čas.

Ilustrační obrázek
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Podnikatelé mají z kontrolního hlášení obavy. 

Na prvním kontrolním hlášení si otestují jak firmy tak i Finanční správa, jak systém kontrolního hlášení v praxi funguje a jak chybový bude. Finanční správa proto již dopředu upozornila, že vysoké sankce, které jsou nyní aktuálně v zákoně, nebude vymáhat. 

Čtěte také: Podívejte se na videonávod, jak správně vyplnit kontrolní hlášení

Automatickou pokutu ve výši 1000 Kč za pozdní podání hlášení nebude udělovat vůbec a vyšší pokuty jen ve výjimečných případech.

Aktuálně uvádí zákon o DPH u kontrolních hlášení tyto lhůty a sankce. Kontrolní hlášení se musí podat v návaznosti na osobu plátce do 25 dnů od skončení měsíce nebo čtvrtletí. Kdo své povinnosti ohledně kontrolního hlášení k DPH včas nesplní, čekají ho pokuty. Pokud plátce nepodá kontrolní hlášení ve stanovené lhůtě, vzniká mu povinnost uhradit pokutu ve výši

  • 1000 Kč, pokud jej dodatečně podá, aniž by k tomu byl vyzván,
  • 10 000 Kč, pokud jej podá v náhradní lhůtě poté, co k tomu byl správcem daně vyzván,
  • 30 000 Kč, pokud jej nepodá na základě výzvy ke změně, doplnění či potvrzení údajů uvedených v podaném kontrolním hlášení, nebo
  • 50 000 Kč, pokud šlo o řádné hlášení a nepodá jej vůbec nebo ani v náhradní lhůtě.

Zákon navíc obsahuje další pokuty, které mohou plátci DPH v souvislosti s kontrolním hlášením dostat. U nich ale již existuje možnost pro správce daně stanovit jejich výši, a to do 50 000 Kč plátci, který na základě výzvy správce daně k odstranění pochybností nezmění nebo nedoplní nesprávné nebo neúplné údaje prostřednictvím následného kontrolního hlášení, a až do výše 500 000 Kč pro plátce, kteří nesplněním povinnosti související s kontrolním hlášením závažně ztěžují nebo maří správu daní.

Kontrolní hlášení upravují § 101c až § 101i zákona o DPH.

Čtěte více: Pokuty u kontrolních hlášení budeme zatím udělovat jen výjimečně, slibuje úřad

Plátce, který je právnickou osobou, podává kontrolní hlášení za kalendářní měsíc, a to do 25 dnů po skončení kalendářního měsíce (pokud připadá 25. den na víkend či svátek, posouvá se lhůta na nejbližší pracovní den). 

Už Vaše firma odevzdala první kontrolní hlášení k DPH?

Plátce, který je fyzickou osobou, však bude podávat kontrolní hlášení ve lhůtě pro podání daňového přiznání. Čtvrtletní plátci fyzické osoby tedy jednou za tři měsíce, a to 25 dnů od skončení čtvrtletí. Kromě těchto základních lhůt musí podnikatelé rovněž počítat s lhůtami pro reakci na výzvu od správce daně.

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter. Napište mu přes LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).