Hlavní navigace

10 údajů, které musí být na účtence kvůli #EET

17. 2. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Zákon o evidenci tržeb stanovuje náležitosti, které musí obsahovat účtenka v rámci EET. Metodika pak upřesňuje, jak mají jednotlivé údaje vypadat.

Někteří podnikatelé například neuvádí na účtence u data a času vteřiny. Celkovou částku je zase třeba uvádět včetně DPH.

Údaje, které musí být na účtence

Zákon o evidenci tržeb určuje, že na účtence musí být tyto údaje:

1) Fiskální identifikační kód (FIK)

Jde o kód, který podnikateli vygeneruje systém EET v potvrzovací datové zprávě o přijetí evidované tržby. Kód je unikátní pro každou potvrzovanou datovou zprávu. Délka FIK činí 39 znaků. Pokud mají poslední dva znaky hodnotu ff, byl kód přidělen v neprodukčním prostředí (prostředí pro vývojáře), nejedná se o skutečný FIK a tržba nebyla zaevidována.

Jestliže podnikatel může tržby evidovat ve zjednodušeném režimu, není na účtence fiskální identifikační kód. V tom případě ale musí podnikatel na účtence uvést svůj podpisový kód. Délka kódu je 344 znaků. Na účtence se též uvádí v případě, že je překročena mezní doba odezvy a při zjednodušeném režimu).

2) Daňové identifikační číslo podnikatele

V případě nepřímého zastoupení (např. komisní prodej) se jedná o DIČ zástupce (komisionáře), v případě pověření se jedná o DIČ pověřeného, a to jak dle § 9 odst. 1 ZoET, tak i § 9 odst. 2 ZoET.

3) Označení provozovny, ve které je tržba uskutečněna

Číslo, které podnikatel získá v rámci vyplnění údajů o provozovně prostřednictvím webové aplikace EET.

4) Označení pokladního zařízení, na kterém je tržba evidována

Označení si určuje sám podnikatel. Každé pokladní zařízení ale musí mít v rámci jedné provozovny a daném čase unikátní značení.

5) Pořadové číslo účtenky

Pro konkrétního poplatníka musí být unikátní číslo na jedné provozovně, pro jedno pokladní zařízení a v jednom okamžiku. Čísla účtenek by měla tvořit logickou řadu (spojitou či nespojitou).

6) Datum a čas přijetí tržby nebo vystavení účtenky, pokud je vystavena dříve

Datum a čas musí odpovídat údajům uvedeným v datové zprávě, kterou systém posílá do systému EET. Nezapomeňte na to, že dle metodiky finanční správy musí být čas uváděn včetně vteřin.

7) Celkovou částku tržby

Uvádí se včetně DPH.

8) Bezpečnostní kód poplatníka (BKP)

BKP je otisk kódu PKP generovaný pokladním zařízením poplatníka, který jednoznačně identifikuje příslušnou tržbu poplatníka. Délka kódu je 44 znaků.

9) Údaj, zda je tržba evidována v běžném, nebo zjednodušeném režimu

10) Daňové identifikační číslo poplatníka, který pověřil evidováním této tržby poplatníka, který tržbu eviduje

Uvádí se samozřejmě jen v případě, že poplatník eviduje tržby za jiného poplatníka na základě pověření dle § 9 odst. 1 ZoET. V žádných ostatních případech se neuvádí.

Podnikatelé by nicméně měli pamatovat na to, že některé další náležitosti a povinnosti stanovuje například i zákon o ochraně spotřebitele. Jak navíc server Podnikatel.cz upozornila ČOI, další povinnosti mají i různé skupiny podnikatelů.

Čtěte více: Co všechno musí být na účtence, abyste kvůli #EET nemuseli vydávat dva doklady?

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).