Hlavní navigace

10 věcí, které byste měli vědět kolem nové Babišovy daňové revoluce

15. 6. 2016
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Ministerstvo financí pod taktovkou Andreje Babiše představilo změny, které se týkají daní. Změní se zákon, vznikne daňový kiosek, zredukuje se daňové přiznání.

Zcela nový a revoluční systém výběru a správy daní představil na tiskové konferenci ministr financí Andrej Babiš. Pokud svůj projekt naplní do zdárného konce, bude se jednat o daňový průlom, který poplatníkům zjednoduší práci s daňovým přiznáním, ale zároveň pomyslně připraví o práci pár daňových poradců. 

Plánovaných změn je velké množství a všechny mají společného jmenovatele MOJE daně. Proč MOJE? Jedná se podle ministerstva o MOderní a JEdnoduchý systém. Tomu ale bude předcházet řada velkých změn, od zákona přes stavbu nového informačního systému pro Finanční správu až po nový online portál určený pro daňové poplatníky. Vše by mělo mít platnost od 1. ledna 2020, ale do té doby se může vše ještě změnit, protože změny zasahují už do nového volebního období, kdy Andrej Babiš již v ministerském křesle figurovat nemusí. Volby ostatně můžou s projektem značně zamíchat, protože každá ze stran použije logicky nový daňový systém pro své předvolební kampaně a bude požadovat pro své skupiny řadu výjimek, kterých by se naopak ministerstvo financí rádo zbavilo. Právě kvůli nim je současný zákon o daních z příjmů, který byl celkem 150krát novelizován, nepřehledný. 

Co si tedy představit pod pojmem MOJE daně?

1. Změní se zákon o daních z příjmů

Zákon o daních z příjmů se kompletně přepíše. Na jeho nové verzi se pracuje již od letošního února a první jeho verze bude představena v září 2017. Návrh bude otevřen veřejnosti i diskuzi. Bohužel však nešťastně v době, kdy se bude ve volbách rozhodovat o novém složení vlády, respektive dolní komory Parlamentu. Zákon bude prý „úřednicky“ čistý. Bude mít vedle sebe katalog výjimek, které si upraví aktuální vláda „na míru“ své politice. Zákon tak nebude nově obsahovat ani sazbu daně. 

2. Vytvoří se podmínky pro ISS

Zapamatujte si zkratku ISS. Označuje podle ministerstva financí Integrovaný systém správy daní a pojistného. Ten nahrazuje dříve plánované jedno inkasní místo. ISS, který bude zakotven v novém zákoně o daních z příjmů, se postará o výběr daní, ale i pojistného, poplatník tak nebude muset odvádět peníze u své daňové povinnosti na tři různé účty, nově půjde vše na účet Finanční správy, která se stane správcem integrovaného systému. 

3. Samovyměření 

Finanční správa si uvědomuje, že zadržování vyměřeného nadměrného odpočtu DPH může některým podnikatelům komplikovat život. Proto chce díky samovyměření celý proces urychlit. Finanční úřad by nově zadržoval pouze spornou část nadměrného odpočtu. 

4. Zjednoduší se sankce, sníží se počet kontrol

Nový systém udělá taky větší jasno v sankcích. Sníží se i počet kontrol. Ty se naopak soustředí na problémové daňové subjekty, které mají u Finanční správy už z dřívější doby nějaký vroubek. Tomu, kdo bude daně poctivě platit a bude s Finanční správou i proaktivně komunikovat, se může kontrola do budoucna vyhnout. 

5. Daňový kiosek 

Daňový poplatníci, kteří jsou zvyklí na elektronické bankovnictví, uvítají nový portál označovaný zatím pracovním názvem jako daňový kiosek. Ten poskytne poplatníkovi základní přehled o daňovém přeplatku či nedoplatku. Uvidí dále přehledně, v jakém stavu jsou jeho jednotlivá podání. Přes daňový kiosek si bude moci jednotlivé daňové formuláře vyplnit a díky identifikaci uživatele budou tyto formuláře i rovnou předvyplněny, a to nejen o identifikační údaje poplatníka, ale také například o údajích z minulého daňového období. Systém zároveň umožní export některých potvrzení, které poplatník od Finanční správy potřebuje. Typickým příkladem je potvrzení o bezdlužnosti. Daňový kiosek umožní i vedení jednoduchého účetnictví nebo poskytne rozhraní pro účetní programy. Cílem je také snížení administrativy zaměstnavatelům a omezení fyzické přítomnosti poplatníků na jednotlivých finančních úřadech. 

6. Elektronizace podání

Díky novému informačnímu systému si Finanční správa také slibuje rozšíření jednotlivých podání. Díky tomu se sníží i chybovost u elektronických podání a úředníkům tak odpadne práce kontroly podání, kterou za ně udělá automaticky informační systém. 

7. Daňové přiznání na 2 stránky

Ministerstvo financí chce také zjednodušit daňové přiznání pro zaměstnance, kteří si ho podávají sami. Oproti současným 4 stránkám bez příloh by nově vyplňovali pouze 2 stránky. Nové daňové přiznání by mělo být představeno už letos na podzim. 

8. Zjednodušení placení daní

Finanční správa chce poplatníkům nabízet nové možnosti, jak daně zaplatit. Letos představila platbu daně z nemovitých věcí pomocí SIPO, do hry se opět vrací platba daní pomocí platebních karet. Bude se to však týkat pouze vybraných odvodů. 

9. Intenzivnější komunikace s dlužníky

Finanční správa se chce zaměřit také na daňové dlužníky. Chce zlepšit výběr daňových nedoplatků, proto se zintenzivní komunikace směrem k dlužníkům. Ty bude oslovovat telefonicky, SMSkou, e-mailem a také osobně. 

10. Nový IT systém pro Finanční správu

Finanční správa si dobře uvědomuje zastaralost svého informačního systému ADIS, což ostatně potvrdila i studie, kterou si nechala vypracovat. S ohledem na plánované změny, které současný robustní systém už nepojme, musí v každém případě informační systém vyměnit za nový. Ten by měl být hotov do roku 2020, kdy začnou platit jednotlivé změny. Investice to však nebude malá, jak studie ostatně předem upozorňovala. 

MOderní a JEdnoduché daně si ministerstvo financí představuje jako dům s pevnými základy


Autor: Ministerstvo financí, podle licence: Rights Managed

A co říkáte na daňovou revoluci vy? Hlasujte v anketě.

Líbí se vám nová daňová revoluce?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).