Hlavní navigace

14 kilo shnilého ovoce a zeleniny v běžné nabídce 3 supermarketů. Podívejte se

Redakce

Nízká cena a vynikající kvalita? Pravý opak nabízejí obchodní řetězce v Česku. Zjistil to test serveru Vitalia.cz. Podívejte se na fotogalerii.

Doba čtení: 1 minuta

14 kilogramů shnilého ovoce a zeleniny za 700 Kč, tak takový je výsledek nakupování ve třech supermarketech. Testem neprošel řetězec Tesco, Albert a Kaufland. Naopak s drobnou chybičkou v testu uspěl velkoobchodní řetězec Makro. 

Server Vitalia.cz se vydal nakupovat a otestovat kvalitu potravin, kterou tak obchodní řetězce působící na českém území stále proklamují. Výsledek? V úseku ovoce a zeleniny lze běžně nakoupit shnilá rajčata, pomeranče i papriky, které „tečou“ i na prodejním páse.

Mírnou odchylku v jakosti sice nařízení evropské Komise 543/2011 povoluje, test však prokázal, že množství zakoupených plesnivých potravin povolenou odchylku v šarži v maximálně 2% množství ve velkém překračuje. Čtěte také: VELKÝ TEST: Tesco spustilo e-shop, otestovali jsme ho za vás

Zatímco mluvčí obchodních řetězců se většinou vymlouvají na pochybení pracovníka, Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) ústy svého mluvčího radí jediné: běžte nakupovat jinam, nebo podejte stížnost. Jenže tu může úřad vyřizovat až 30 dní, připomněl server Vitalia.cz.

Content 2018 Tip Hažmuková

Ten zároveň upozornil, že řetězce se ve dvou případech (Tesco a Kaufland) snažily situaci zlehčit nabídkou poukázky: V prodejnách se většinou omlouvali a vymlouvali, coby zákazníkům nám nabízeli poukázky na nákup jako odškodnění, říká Lenka Krbcová, šéfredaktorka serveru Vitalia.cz. Čtěte také: 13,6 mil. pokuty pro Kaufland, bral na hůl dodavatele

Pracovníci společnosti Kaufland navíc za nákup shnilých potravin, které Vitalia.cz nakoupila záměrně, testující redaktorce téměř vynadali: V Kauflandu nás překvapili, redaktorka dostala téměř vynadáno za to, že si nakupuje plesnivé zboží, uzavřela Krbcová.

Přečtěte si celý článek na Vitalia.cz: Nakoupila jsem plíseň za sedm set. Řetězce to nevzrušuje