Hlavní navigace

Nejen krizový rok 2008. Na podnikatele číhala i ČT či Firmreg

1. 1. 2009
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: 329515
Podnikatele neohrožovala v roce 2008 pouze finanční krize. O peníze se je pokusily připravit např. také Česká televize či katalogová firma Firmreg. Život pak podnikatelům neulehčilo ani zdražení energetických společností.

Rok 2008 si podnikatelé zapamatují nejspíše jako krizový. Nebyla to však pouze finanční krize, která na tuzemské živnostníky v loňském roce číhala. Reforma veřejných financí, neustále se měnící nemocenská, regulační poplatky, změny v souvislosti s novým živnostenským zákonem, pokuty antimonopolního úřadu, problémy kolem pražské Opencard, zdražení elektřiny či pokusy České televize a firmy Firmreg vylákat z podnikatelů peníze. I s těmito nástrahami se museli podnikatelé v roce 2008 potýkat.

První polovina roku přinesla hlavně legislativní změny

Začátek roku se nesl v duchu reformy veřejných financí. Podnikatelé si zvykali na novou právní úpravu a snažili se ji využít co nejefektivněji. Nejproměnlivější normou se stalo vyplácení nemocenské, které se měnilo takřka každým měsícem. Nejprve se první tři dny nemoci neproplácely, po zásahu ústavního soudu se naopak i začátek nemoci kompenzoval vysokou nemocenskou, aby se na konci léta vše vrátilo do kolejí roku 2007. Vše však jen do konce loňského roku, od dnešního dne padá prvních 14 dní (existuje karenční doba 3 dní) na vrub podnikatele. Čtěte více: Leden zamíchá s nemocenskou, prohne se hlavně zaměstnavatel.

Léto uklidnění rozhodně nepřineslo. Změnu živnostenského zákona sice většina podnikatelů přivítala, ale problémy na sebe nenechaly dlouho čekat. Vznikly totiž nejasnosti ohledně zařazení jednotlivých živností a ani povolané živnostenské úřady si mnohdy nevěděly rady. Výjimkou nebylo ani to, že každý živnostenský úřad poradil něco jiného. Čtěte více: Sporný bod u živností: vykládají si úředníci zákony po svém?.

Česká televize opět vymáhala poplatky

Letní mediální měsíce však jednoznačně ovládla jiná kauza. Česká televize se rozhodla učinit další kroky proti neplatičům televizních poplatků a tentokrát se zaměřila na živnostníky. Využila služeb advokáta Dalibora Kalcsa a společnosti BSP Lawyer Partners (BSPLP), která stála již u aféry s poplatky v roce 2005, a oslovila desetitisíce podnikatelů takřka výhrůžným dopisem. Čtěte více: Poplatkový skandál ČT a nové skutečnosti. Stojí za vším propojení mezi Kalcsem a vyhledávací agenturou?.

Podle zákona § 5 odst. 5 zákona č. 348/2005 Sb. jste jako podnikatel, který v rámci své podnikatelské činnosti vyrábí, opravuje, nebo prodává televizní přijímače, povinen platit televizní poplatek, psalo se v dopise. Dopis ale obdrželi i živnostníci, kteří televizory ke svému podnikání nepotřebují. Každý, koho dopisem Kalcso oslovil, byl automaticky považován za dlužníka. Mám podklady, z nichž vyplývá, že televizní přijímač nemáte v souladu se zákonem řádně přihlášený (…), pod Vaším IČ máte následující dluh, informoval dále dopis.

Server Podnikatel.cz se celou kauzou začal podrobně zabývat a zjistil překvapivé informace týkající se celého případu. Hlavní postavou, který tahal za nitky, nebyla totiž Česká televize, ale společnost BSPLP. Jak zjistil server Podnikatel.cz, BSPLP je nejen napojená na advokátní kancelář Dalibora Kalcsa, ale podle důvěryhodných zdrojů i na samotnou Českou televizi. Velký otazník tak vyvstal nad výběrovými řízeními, ve kterých uspěl Dalibor Kalcso a dokonce několikrát firma BSPLP. Televize sice posléze rozvázala smlouvu s BSPLP, ale stín pochybností rozhodně nesmazala. Kauzou se zabýval i Úřad pro ochranu osobních údajů a podnět dostal i antimonopolní úřad (ÚOHS), ani jeden z nich však do dnešních dní nevydal žádné rozhodnutí a není jisté, zda se případem ještě zabývají. Čtěte více: Kruh se uzavírá. Ovládá BSPLP lidi z České televize?.

Antimonopolní úřad hýřil aktivitou

Přesto se ÚOHS tento rok činil. Jako první si vzal na paškál firmu Student Agency, kterou stále vyšetřuje, zda nezneužila dominantního postavení. Dvakrát pak uložil pokutu společnosti Kofola, která jako první v historii přistoupila na proces narovnání. Ke konci roku se pak úřad „vyznamenal“, kdy nejdříve sám porušil antimonopolní zákonodárství a poté pokutoval jiný státní orgán, ministerstvo vnitra. Čtěte více: Kofola se přiznala. Antimonopolní inkvizice opět v akci.

Anketa

Rok 2008 byl pro vás:

Podzim přinesl otazníky kolem Opencard

Podzimní sychravé počasí umocnily problémy kolem pražské Opencard, za níž stála spleť firem, jmen a do minulosti sahajících obchodních vztahů. Dopravní podnik selhal hlavně v komunikaci, kdy chybělo jeho oficiální stanovisko elektronickému vydávání karet a k možnosti oslovit stávající majitele předplacených kuponů s Opencard automaticky. Současně také veřejnost postrádala bližší informace o výběrovém řízení, které vyhrála společnost Haguess, a alespoň celkový odhad investic do projektu Opencard, který by pražský magistrát měl mít. Čtěte více: Za Opencard je spleť podnikatelských vztahů.

Od Nového roku opět dražší elektřina

Předčasný dárek pod stromeček pak přinesly podnikatelům energetické společnosti, které ohlásila od ledna roku 2009 zdražení elektrické energie. To vyvolalo nejen mezi podnikatelskou veřejností velkou nevoli. Podle firem není vzhledem ke klesajícím cenám ropy a uhlí ke zdražování důvod. Zvyšování cen elektřiny je nehorázné a téměř sprosté vůči všem spotřebitelům, kteří se nemohou nijak bránit a elektřinu potřebují, uvedl prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel.

Zaznělo též podezření, že ČEZ nelegálně obchoduje na energetické burze a zvyšuje tím cenu elektřiny. Podle občanského sdružení Sponel (Spolek proti nemravným cenám elektřiny) totiž ČEZ elektřinu na burze nejen prodává, ale i nakupuje. Tím podle Sponelu může spekulovat s cenami a ty pak kvůli tomu rostou. Stížností Sponelu se v současnosti zabývá Antimonopolní úřad. Čtěte více: Firmy protestují proti zdražení elektřiny. Může za ceny ČEZ?.

Ke konci roku se připomněly katalogové firmy

Podnikatelé ale museli být ve střehu i ke konci roku, kdy o sobě daly opět výrazně vědět katalogové firmy. Ty vymyslely nový způsob, jak vytáhnout z firem a živnostníků peníze. Ke smůle postižených navíc legální. Šlo o to, že katalogová firma zaslala podnikatelům dopis, ve kterém jim nabízela zařazení do jejich registru firem. Zmiňovala i, že se jedná o placenou službu, která nijak nesouvisí s živnostenským či obchodním rejstříkem. Typickým příkladem se stala firma Firmdata-Česká republika, spol. s.r.o., resp. Informatik-Česká republika, spol. s r.o., resp. Firmreg k.s. Čtěte více: Katalogové firmy opět útočí. Pozor na to, co podepisujete a za co platíte.

Firma mnoha podnikatelům (především živnostníkům) zaslala dopis (viz obrázek) s výše popsaným obsahem. Serveru Podnikatel.cz se ozvalo řada firem a živnostníků, kterým dopis v poslední době přišel. Většina z nich peníze neposlala, přesto je ale dopis znejistěl. A to i proto, že se katalogová společnost soustřeďuje především na začínající živnostníky a firmy, kteří nemají takové zkušenosti.

Problém je v tom, že dopis byl psán strohým úřednickým stylem, peníze, které se měly poslat za registraci v Rejstříku obchodu a živnosti, byly nazvány poplatkem, samotný název registru podobný státním rejstříkům, k dopisu byla rovnou přiložena složenka a navíc firma popsala živnost dotyčné osoby včetně obsahu podnikání a jejího vzniku. Dopis se dal snadno splést s úředním dopisem ze živnostenského či finančního úřadu. Našli se proto podnikatelé, kteří pod dojmem, že se jedná o povinný zápis do živnostenského či obchodního rejstříku, složenku zaplatili.

Že v tomto případě nešlo o nezákonnou činnost, potvrdili i právníci a odborníci, které business server Podnikatel.cz oslovil. Nejednalo se podle nich ani o klamavou reklamu či jiné podvodné praktiky (s ohledem k věcnému obsahu, jeho srozumitelnosti a i velikosti písma). Pokud by si živnostník pořádně přečetl ten sloupek vpravo, asi by jim nic neposlal. Problém bude v tom, že to neprostuduje a pošle jim rovnou peníze. Věc bychom zhodnotili jako na hraně práva, ale ne za jeho hranicí, komentovala právnička Marie Wimmerová právník z Odboru Institut trhu práce Hospodářské komory ČR.

Co přinese rok 2009?

Jak je vidět, rok 2008 se nenesl jen ve znamení finanční krize a ačkoli se i příští rok zřejmě stane krize tématem číslo jedna, neměli by podnikatelé polevit ve své ostražitosti. Dá se očekávat, že i v letošním roce nebudou mít zrovna na růžích ustláno

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).