Hlavní navigace

2012: Méně administrativy je pro některé podnikatele úsporou

27. 12. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Drobná změna ve statistických zjišťováních přinese některým zaměstnavatelům méně administrativy. Díky tomu také ušetří celkem miliony.

Téměř 25 tisíc podniků s více jak 26 zaměstnanci bude od roku 2012 o jednu administrativní povinnost lehčí. Nebudou totiž nově muset pro Český statistický úřad pololetně vyplňovat statistický výkaz o pracovní neschopnosti pro nemoc a úraz.

Ke zrušení tohoto zjišťování od roku 2012 dochází především v souvislosti s účinností zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, který nově umožnil České správě sociálního zabezpečení disponovat příslušnými administrativními údaji v oblasti nemocenského pojištění za všechny organizace (tj. za tzv. malé i velké organizace) a OSVČ, informovalo Ministerstvo práce a sociálních věcí. Zároveň vyčíslilo, že to bude pro zaměstnavatele znamenat odstranění administrativní zátěže ve výši asi 26,1 milionu korun.

Co od vás vyžaduje statistika?

Roční program statistických zjišťování (aktuální začíná být Program statistických zjišťování na rok 2012) vyvěšuje na svém webu Český statistický úřad. Na internetu také zpřístupňuje databázi povinností jednotlivých firem, které si tu jednoduše podle svého názvu nebo IČ mohou zkontrolovat, zda se jich vyplňování některých statistických výkazů týká a pokud ano, tak jakých.

Není ale na podnikateli, aby si své povinnosti související se statistikou sám aktivně dohledával. Podle informací Českého statistického úřadu konkrétní zpravodajská povinnost pro určitý ekonomický subjekt vznikne tehdy, když je – zpravidla písemně – vyzván k vyplnění příslušných výkazů či dotazníků statistických zjišťování. Úřad tedy společnost vyzve poštou nebo přes datovou schránku a také jí doručí formuláře příslušných výkazů. Neupozorňuje ale už následně na vypršení termínů, do kdy je nutné vyplněné výkazy doručit zpět, to už si musí podnikatelé pohlídat sami.

Firma musí požadované údaje poskytnout, pod hrozbou finančního postihu, a to na vlastní náklady. Firma přitom nemá právo svou zpravodajskou povinnost odmítnout, nepomůže jí přitom ani poukaz na obchodní tajemství. Čtěte více: Při statistickém zjišťování obchodní tajemství neexistuje

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).