Hlavní navigace

25 000 Kč i pro zaměstnané OSVČ či peníze na nájem. Prošli jsme návrhy opozice

7. 4. 2020
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Vláda některé OSVČ z podpory 25 000 Kč vylučuje. Opozice navrhuje řadu změn, jde hlavně o úpravy, které by rozšířily okruh podporovaných OSVČ a výši příspěvku.

Opozice například navrhuje do systému podpory zahrnout i OSVČ vedlejší se souběhem se zaměstnáním, či dokonce všechny OSVČ. Jiné opoziční návrhy zase počítají s vyšší a delší podporou než do konce dubna nebo příspěvkem pro OSVČ na nájem.

Jaké podmínky navrhuje vláda

Ministerstvo financí nakonec po velké kritice svého původního návrhu podpory OSVČ ustoupilo a spolu s odborníky z podnikatelských asociací upravilo podmínky, aby na příspěvek 25 000 Kč dosáhlo více podnikatelů. Podle ministryně financí Aleny Schillerové tak bude mít nárok na podporu až 700 tisíc OSVČ.

Podmínky jsou nyní stanoveny následovně:

  • Jedná se o osobu samostatně výdělečně činnou podle zákona upravujícího důchodové pojištění (typicky živnostník, samostatný zemědělec, autor nebo umělec, znalec, tlumočník, veterinář, lékař, poskytovatel zdravotní péče, architekt, daňový poradce a podobně).
  • Vykonávaná činnost je činností hlavní.
  • Vykonávaná činnost může být i činností vedlejší, pokud OSVČ současně nevykonává zaměstnání.
  • OSVČ byla aktivní ke dni 12. března 2020. Případně může jít také o OSVČ, jejíž činnost byla přerušena kdykoliv po 31. srpnu 2019 (sezónní podnikání).
  • OSVČ prohlásí, že nemohla tuto činnost zcela nebo zčásti vykonávat nad míru obvyklou, a to v důsledku ohrožení zdraví souvisejícím s výskytem koronaviru nebo krizových opatření vlády (a to zejména z některého z důvodů, jako je nutnost uzavřít provozovnu nebo omezit její provoz, karanténa OSVČ nebo jejího zaměstnance, péče o dítě, omezení poptávky po výrobcích nebo službách poskytovaných OSVČ či omezení nebo ukončení dodávek nebo služeb potřebných pro výkon činnosti).
  • Splnění těchto skutečností doloží žadatel čestným prohlášením.

Čtěte také: 25 000 korun pro OSVČ skoro bez podmínek, příspěvek má dostat až 700 tisíc OSVČ

Co navrhuje opozice

Ačkoli opozice změnu podmínek přivítala, podpora podle ní není dostatečná a navrhuje i další změny.

Vyšší příspěvek, který by se vyplácel déle

Opoziční strany KDU-ČSL, ODS, Piráti, STAN, TOP 09 předložily společný návrh, který příspěvek zvyšuje z 500 korun denně na 600 korun denně. Zároveň navrhují prodloužení podpory na celou dobu, co budou platit omezující opatření. SPD pak dokonce navrhuje, aby OSVČ, které musely svou činnost v bonusovém období zcela přerušit v důsledku krizových opatření, dostaly 800 Kč za každý kalendářní den bonusového období.

Příspěvek na nájem

Výše zmíněná opozice rovněž navrhuje, aby stát platil OSVČ fixní náklady související s nájmem provozovny. Je zřejmé, že pouze jednotný kompenzační bonus je pro pokrytí těchto nákladů nejen naprosto nedostatečným, ale také nespravedlivým instrumentem. Navrhuje se proto jednak mírně kompenzační bonus navýšit, jednak kompenzovat ztrátu úhradou 80 %, resp. 100 % nákladů za nájem provozovny po celou dobu omezení, resp. uzavření činnosti, uvádí předkladatelé ve zdůvodnění návrhu.

Žádost by šla podat i e-mailem

O příspěvek 25 000 Kč musí OSVČ požádat finanční správu. Pokud ale nemají datovou schránku či elektronický podpis, budou nucené jít na úřad či poštu. ODS proto navrhuje, aby OSVČ mohly o příspěvek požádat i e-mailem. Finanční úřady totiž mají z registračních údajů informace o číslech bankovních účtů, mají přístup do registru účtů a snadno mohou zkontrolovat, zda účet nepatří nikomu jinému.

Čtěte více: Netahejte OSVČ na úřad, ať o 25 tisíc mohou požádat e-mailem, navrhuje ODS

Příspěvek pro více OSVČ, nebo dokonce pro všechny

Opozice rovněž navrhuje rozšířit množství OSVČ, které by měly na podporu nárok. Mezi „pozměňováky“ je návrh dát podporu všem OSVČ bez podmínek či rozšíření podpory i na OSVČ vedlejší, které mají souběh se zaměstnáním (se zachováním podmínky, že nemohly vykonávat činnost v míře obvyklé). „Vládní návrh zcela neopodstatněně opomíjí OSVČ, které samostatně výdělečnou činnost vykonávají jako vedlejší a zároveň jsou zaměstnanci. To, že jsou zaměstnanci a zároveň vykonávají samotně výdělečnou činnost jako vedlejší, neznamená a neurčuje činnost, ze které mají vyšší příjem,“ doplnila Věra Kořánová, místopředsedkyně poslaneckého klubu STAN, která návrh připravila společně s Pirátem Mikulášem Ferjenčíkem

Podobný návrh předložila i ODS, podle jejíhož návrhu by na příspěvek dosáhly OSVČ vedlejší se souběhem zaměstnání, jejichž příjem z vedlejší samostatné výdělečné činnosti dosáhl v kalendářním roce 2019 aspoň rozhodné částky podle § 10 odst. 2 zákona upravujícího důchodové pojištění (78 476 Kč). Na příspěvek by tam měly nárok i OSVČ se zaměstnáním, pro které je s ohledem na dosažení rozhodné částky samostatná výdělečná činnost podstatným zdrojem příjmů. Pro velký počet OSVČ s vedlejší činností je samostatná činnost hlavním zdrojem příjmů; to platí zejména o zaměstnancích na částečný úvazek nebo se mzdou na hranici minimální mzdy nebo v pásmu těsně nad ní, vysvětlil předkladatel Zbyněk Stanjura.

Příspěvek i pro dohodáře

Opoziční strany KDU-ČSL, ODS, Piráti, STAN, TOP 09 předložily i další společný návrh, který příspěvek přiznává i lidem, kteří dlouhodobě pracovali na tzv. dohody mimo pracovní poměr. Konkrétně počítá s tím, že osoby, které v období před nouzovým stavem měly uzavřené dohody a byly účastny pojištění podle zákona o důchodovém pojištění, by dostaly finanční příspěvek ve stejném bonusovém období, jako je stanoven pro OSVČ. Výše finančního příspěvku je navrhována nižší, a to 300 Kč za den, tedy v celkové výši maximálně 15 000 Kč za celé období.

Příspěvek nemá podléhat zdanění

Zbyněk Stanjura rovněž předložil pozměňovací návrh, který by měl příspěvek 25 tisíc korun a ošetřovné pro OSVČ (a další obdobné dotace, dávky a finanční výpomoci v souvislosti s koronavirem) výslovně osvobodit od daně z příjmů. U ošetřovného pro OSVČ se totiž odborníci shodují, že vzhledem k tomu, že jej vláda koncipovala jako dotaci, podléhá zdanění.

Čtěte více: Rána pod pás, ošetřovné pro OSVČ by se mělo danit. Opozice to chce změnit

O zákonu i pozměňovacích návrzích bude v úterý 7. dubna jednat Sněmovna.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).