Hlavní navigace

3… 2… 1… Už jen den a je tu! Rok 2008

30. 12. 2007
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 244974
„Šťastný nový rok!“ Tato věta zazní již zítra ve všech zemích, které mají gregoriánský kalendář. Příchod nového roku, navíc přestupního, je třeba náležitě oslavit. Chybět by u silvestrovské oslavy neměli přátelé, dobrá nálada a v neposlední řadě ohňostroje, které ozdobí mrazivou zimní oblohu.

Nechce se mi věřit, ale konec roku je tu. Netuším jak vám, ale mně neuvěřitelně rychle uběhl. Kdyby nezačalo mrznout, nepostřehl bych konec léta. Pestrobarevný podzim se velmi rychle přehoupl v zimu. A už se pomalu, ale jistě začal blížit čas Vánoc. Nákupní horečka, přelidněné obchodní domy plné lákadel a napěchované spoustou zboží se staly minulostí. Už se blíží zakončení starého roku 2007 a vítání nového.

Slavit se bude po celém světě, i když každá země po svém. V České republice většina lidí poslední den v roce vyjíždí na chaty, chalupy, na hory, nebo jej tráví v hospodách, restauracích, barech, klubech či v teple a pohodlí domova. Někteří také v zaměstnání, což platí například pro lékaře, hasiče a policisty.

V době, kdy v Česku budeme obědvat a připravovat se na bujaré oslavy, v Austrálii se už na obloze objeví spousta pestrobarevných ohňostrojů a lidé budou vítat nový rok.

Těmi, kdo měl v posledních dnech nejvyšší zisk, byli zcela jistě podnikatelé, kteří obchodují se zábavní pyrotechnikou, ohňostroji a dělobuchy. Stánkoví prodejci, nabízejí bouchající petardy, fontány bu-bu, dělobuchy s extra ránami, prskavky, rakety s údajným kilometrovým doletem a v neposlední řadě velmi oblíbené římské svíce, které se dají vypouštět na oblohu přímo z ruky. Oblíbené jsou také rychlé různobarevné výstřely, které na svém konci bouchnou s velkou ránou a zajiskří.

Ne všichni ale jsou ze silvestrovského veselí nadšení. Mám na mysli domácí mazlíčky. Zejména psy a kočky. Těm může zábavní pyrotechnika velmi ublížit. Většina psů a koček díky svému dobře vyvinutému sluchu vnímá velké rány hodně nepříznivě. Někteří majitelé domácích mazlíčků, jak mi jistě dáte za pravdu, trpí o Silvestru s nimi. Svého pejska či kočičku musí omámit léky, jinak by jim velké rány mohly způsobit psychické trauma, některá zvířata projevují svůj strach zvýšenou agresivitou. Uživatelé zábavní pyrotechniky by proto měli brát ohled na své okolí, kde může být k smrti vystrašený domácí mazlíček.

tip do článku - změny v účtárně - říjen 21

Respekt vůči zábavní pyrotechnice by měl mít každý. Já jsem ho získal, když jsem na horách s kamarády podstoupil bitvu s římskými svícemi. Přiznávám, podle návodu jsme v žádném případě nepostupovali. Vzpomínám si, jak k obloze zamířily tři rány, a poté začaly světelné gejzíry létat mezi námi. Kamarád jen zaskučel, když ho jeden trefil do nohy. Já se většině naštěstí vyhnul. Až na poslední ránu. Ta mě trefila do mikiny. Výsledek nebyl tak strašný, jak se zpočátku zdálo. Odnesla to jen mikina, která skončila rozstříhaná na hadry k uklízení. Při představě, že by rána dopadla například do oka a já mohl oslepnout, mě ještě dnes běhá mráz po zádech.

Je na každém z nás, jaký způsob silvestrovské zábavy zvolí. Buďme však ohleduplní vůči svému okolí a domácím mazlíčkům, kterým naše oslavy nemusí být zdaleka tak příjemné. Ať jsou vaše oslavy veselé, dle vkusu bujaré či poklidné. Přeji vám vše nejlepší do nového roku.

Anketa

Jak reagují vaši domácí zvířecí miláčkové na hluk ze zábavní pyrotechniky?

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).