Hlavní navigace

3 důležité zákony, které mají platit v roce 2017, ale ještě nejsou schváleny

28. 12. 2016
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Stejně jako každý rok začne i na počátku toho příštího platit mnoho legislativních změn. Další novinky se navíc teprve projednávají. Víme, které to jsou.

Jde například o zákaz kouření v restauracích a hospodách, o stanovení taxativních pravidel pro home office či o tzv. daňový balíček. Stále tak není jisté, zda zmíněné změny opravdu začnou v příštím roce platit.

Zákaz kouření čeká v Senátu

Zákaz kouření ve stravovacích zařízeních prošel Poslaneckou sněmovnou až napodruhé a dá se očekávat, že ani v Senátu, případně u prezidenta, to nebude mít jednoduché. Zákon ovšem není tak striktní jako jeho první verze. Výjimku mají mít například čajovny s vodními dýmkami. Kouření vodních dýmek je s čajovnami totiž neodlučně spojeno. Plošný zákaz kouření by pro ně mohl mít likvidační dopady, protože právě nabídka vodní dýmky patří k jejich charakteristickým rysům a tvoří podstatnou část tržeb. I nadále též bude možné v restauracích, barech apod. užívat elektronické cigarety.

Ze zákona byla též vypuštěna povinnost pro restaurace a stánky s občerstvením, které prodávají alkohol, mít v sortimentu nápojů alespoň jeden nealkoholický nápoj levnější než nejlevnější nabízený alkoholický nápoj stejného objemu.

Senát má zákon na pořadu dne na schůzi, která bude zahájena 18. ledna.

Čtěte více: Zákaz kouření v restauracích prošel sněmovnou, výjimku mají „šíšy“ a e-cigarety

Daňový balíček ještě čeká tuhý boj

Druhým čtením pak prošel velký daňový balíček, který by nejen podnikatelům přinesl celou řadu změn. Část z nich však může na základě přechodných ustanovení nabýt účinnost zpětně, a to k prvnímu dni daného zdaňovacího období. Zde je stručný výčet nejdůležitějších z nich z pohledu podnikatelů:

  • Mění se podmínky pro uplatnění slevy z titulu držitele průkazu ZTP/P a přiznání invalidity.

 Čtěte také: Změny ve slevách na dani od roku 2017 a jejich dopad do praxe

  • Mělo by se opět zvýšit daňové zvýhodnění na druhé, třetí a každé další dítě. Upravují se i podmínky k získání ročního daňového bonusu. Z limitu šestinásobku příjmů alespoň ve výši minimální mzdy platné k prvnímu dni zdaňovacího období se vypouští kapitálové příjmy a příjmy z pronájmu majetku.

Čtěte více: Změny v daňovém zvýhodnění a slevě za umístění dítěte od roku 2017

V rámci pozměňovacích návrhů se navíc navrhuje, aby se rozšířil institut paušální daně a dvě výjimky z EET. Jedna z nich by se týkala online plateb a druhá podnikatelů s paušální daní a ročními příjmy do 250 tisíc korun. Právě tyto výjimky, které navrhl ministr financí Andrej Babiš, se ale nezamlouvají koaličním partnerům a zůstává tak otázkou, zda vůbec budou schváleny.

Jeden z pozměňovacích návrhů rovněž počítá s tím, že by se OSVČ s paušály vrátila možnost uplatnit zvýhodnění na dítě a slevu na manželku. Zároveň by však o polovinu klesla maximální hodnota výdajů, kterou lze paušálem uplatnit.

Zákon, který se nyní bude projednávat ve třetím čtení, je navržen na pořad 54. schůze, která startuje od 10. ledna 2017.

Změny v oblasti počítání dovolené a home office

Novela zákoníku práce zatím prošla pouze prvním čtením a ke schválení má tak z výše uvedených norem nejdále. I tato novela ale zavádí poměrně značné množství novinek. Přestože řada původně navržených změn neprošla připomínkovým řízením, stále se jedná o poměrně rozsáhlý návrh novely zákona. Účinnost je stanovena na 1. dubna 2017, zásadní změny v řádné dovolené jsou však plánovány až od roku 2018.

Zavádí se nový institut vrcholových řídících zaměstnanců, stanovují se pravidla pro tzv. home office, novela obsahuje ustanovení o dohodách konaných mimo pracovní poměr a další. V případě řádné dovolené dochází ke změnám ve stanovení a výpočtu nároku na řádnou dovolenou, jejímu krácení a zavedení možnosti jejího převodu do dalšího kalendářního roku.

Zákon zatím prošel druhým čtením a nyní se projednává ve výborech.

Na schválení čekají i další normy

Tyto tři zákony navíc nejsou jediné, které již byly navrženy a které se ještě nestihly schválit. Ve sněmovně například leží novela zákona o zaměstnanosti, která mění dohody o provedení práce při evidenci na úřadu práce, náhradní plnění a dotýká se i agentur práce i soukromí zaměstnanců. Ve třetím čtení se pak zase nachází novela zákona o nemocenském pojištění, která zavádí tzv. otcovskou.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).