Hlavní navigace

3 důvody, proč nekupovat ve firmě software a používat cloud

22. 1. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed
Kancelářský softwarový balík pro firmu v krabici je už minulostí. Firmy přecházejí na cloud, jenže v Česku velmi pomalu.

Využití cloud computingu v českých firmách vázne. Na mnoho firemních počítačích ještě běží operační systém Windows XP, který není už ze strany Microsoftu podporován, a zaměstnanci skladují své dokumenty na lokálních úložištích, které si přeposílají mezi sebou e-mailem a tím i své poštovní schránky zahlcují. Taková je stále realita v Česku. Přitom nové a mnohem efektivnější řešení nabízí právě cloud computing.

Alespoň jednu cloudovou službu využívalo v lednu 2014 zhruba 15 % podniků. Nejvíce firmy používají v rámci cloudu e-mail, na druhém místě je pak skladování souborů na cloudovém úložišti, v menší míře je pak cloud computing používán pro kancelářský balík, účetní aplikace či uložení databází. Vyplývá to z údajů České statistického úřadu.

Lze konstatovat, že napříč velikostními kategoriemi podniků nezaznamenáváme ve využívání placených služeb Cloud computingu výrazné rozdíly, komentuje nový modul pravidelného výběrového šetření o využívání ICT v podnicích Eva Skarlandtová z odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ.

Ilustrační obrázek
Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed

Práce v cloudu je mnohem snazší.

V rámci Evropské unie je Česko přitom pod průměrem využívání cloudových služeb. Nejlépe si s cloudem rozumí ve Finsku, ještě hůře než Česko je na tom Rumunsko. A proč vlastně využívat cloud computing?

Čtěte speciál: Moderní firma a cloudové technologie

1) Žádná starost o aktualizaci softwarových aplikací

V případě cloudu rozhodně ušetříte za technickou podporu, která se stará o aktualizaci softwaru na firemních počítačích. Pokud využíváte například kancelářské balíky, které jsou umístěné v cloudu (od Office 365 či Google Apps), nemusíte si lámat hlavu s nejnovější aktualizací softwaru. Vždy máte tu nejnovější verzi.

2) Jednoduchá správa uživatelských účtů

Cloud computing má také nespornou výhodu ve správě uživatelských účtů. Stačí si vytvořit databázi uživatelů a zaškrnout, který zaměstnanec jakou aplikaci může využívat. Navíc lze přiřadit i práva pro sdílení jednotlivých souborů a sdílených firemních složek. Některému ze zaměstnanců můžete přiřadit právo úpravy dokumentů, některému pouze prohlížení. Máte tak naprostou kontrolu nad tím, jak zaměstnanci nakládají s firemním dokumenty.

3) Jednodušší sdílení dokumentů 

Už žádné posílání dokumentů e-mailem, nikdy nevíte, kdy můžete citlivý dokument odeslat omylem na cizí adresu. Stačí odeslat sdílený odkaz na konkrétní dokument, u nějž navíc můžete nastavit i čas vypršení pro sdílení. Jakmile uplyne nastavená lhůta, dokument se stane automaticky nedostupným, přístup má k němu pouze jeho majitel. Tuto funkcionalitu například výborně podporuje Dropbox. Ve spojení s e-mailem, který je zároveň součástí cloudových služeb, tak můžete docílit toho, že se e-mailové schránky zbytečně nezaplňují, čímž opět výrazně ušetříte.

To jsou jedny z výhod používání cloud computingu, našli bychom jich ještě mnohem více. Zkuste prozkoumat, co jednotlivé cloudové služby nabízejí a jak je v rámci firmy využít. Cloud není určen pouze pro velké firmy, výrazně ušetřit na ICT mohou i malí podnikatelé. Tady je pár tipů, na které cloudové služby se určitě podívat:

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).