Hlavní navigace

3 kroky, kterými vláda může podpořit firmy v boji proti Covid-19 na pracovištích

9. 11. 2020
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Podnikatelské asociace vyzývají vládu, aby podpořila firmy v jejich boji za vyšší bezpečnost na pracovištích.

Podle Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) a Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) by jednou z podpor měla být úhrada nákladů firem na testování zaměstnanců na koronavirus.

Hygienický manuál pro firmy

Už na jaře vydal SP ČR první verzi tzv. hygienického manuálu, který obsahoval soubor doporučení, jak zamezit šíření nákazy ve firmách. Nově společně s AMSP ČR vydal doporučená Hygienická opatření pro firmy 2.0 proti šíření nákazy Covid-19, aby firmy ještě zlepšily bezpečnost ve svých provozech. Pokoušíme se jim ukázat praktické příklady, jak nákazu zastavit ve firmách a tím si ušetřit daleko větší náklady, které je čekají při řešení omezení provozů nebo s protahováním ekonomické krize. Jsme si vědomi toho, že nyní se prakticky hraje o každý den, uvedl Libor Musil, místopředseda představenstva AMSP ČR a majitel rodinné firmy Liko-s a.s. ve Slavkově.

Inspirovali jsme se třeba tak precizními pravidly, jaká mají ve Škoda Auto, kde zavedli 82 opatření. Naši členové soubor doporučení do svých firem v maximální míře už zavedli. Nyní jsme manuál ve spolupráci s AMSP ČR zrevidovali a doplnili o další doporučení, jako je používání eRoušky a další. Věřím, že to bezpečnost ve firmách ještě zvýší, doplnil Miroslav Palát, člen představenstva Svazu průmyslu a dopravy ČR.

NvMKT tip P

Co je zakázáno a na co mám nárok?

Tady je přehled všech opatření, která jsou platná pro podnikatele i veřejnost. Přečtěte si také seznam všech podpor, které lze ještě aktuálně čerpat. 

Proticovidové desatero pro zaměstnavatele sestavilo před několika dny i ministerstvo práce a sociálních věcí.

Proplácejte testy, žádají firmy

Podnikatelské asociace zároveň vyzývají vládu, aby firmy v jejich úsilí podpořila. Konkrétně navrhují 3 kroky:

  1. Hradit všechny náklady firem na testování zaměstnanců na koronavirus. Zaměstnavatel by měl reagovat okamžitě na riziko nákazy a izolovat kriticky ohrožené pracovníky. K tomu musí provést testy neprodleně a v pracovní době a nemůže čekat na spolupráci přetížených Hygienických stanic a obvodních či závodních lékařů. Rychlé provedení testu nesmí být konfrontováno s šetřením nákladů ve firmách. Nyní tomu tak v mnoha případech je, protože ekonomická situace firem není dobrá.
  2. Dočasně kompenzovat firemní náklady nedávno zrušené karenční doby. Náklady na pracovní neschopnost jsou v této době raketově rostoucí nákladovou položkou zaměstnavatelů a prevence proti šíření Covid-19 diktuje nechat doma co nejrychleji každého pracovníka, který projevuje příznaky nějaké nemoci.
  3. Liberalizovat pracovní trh u nás. Firmy nemohou být limitovány v boji proti nákaze tím, že nemohou sehnat náhradu za pracovníky, kteří se léčí nebo jsou v karanténě. Nedostatek pracovní síly oslabuje firmy v době, kdy na zvládnutí epidemie musí vynakládat vysoké vedlejší náklady.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).