Oblast DPH se v roce 2016 opět změní. Schválena jsou již kontrolní hlášení a rozšíření reverse – charge. Nyní se ještě jedná o povinném elektronickém podání.
Oblast DPH se v roce 2016 opět změní. Schválena jsou již kontrolní hlášení a rozšíření reverse – charge. Nyní se ještě jedná o povinném elektronickém podání.
Přestože se v poslední době hovoří nejčastěji o elektronické evidenci tržeb, zdaleka nejde o jedinou novinku, která se na podnikatele chystá. Na změny by se měli především připravovat plátci DPH, které čeká hned několik nových povinností. Od roku 2016 budou muset podávat kontrolní hlášení a navíc ministerstvo financí navrhuje, aby daňové přiznání k DPH podávali všichni plátci povinně elektronicky. Od příštího roku se navíc opět rozšíří režim reverse – charge.
Zřejmě nejvýraznější novinku příštího roku v oblasti DPH tvoří kontrolní hlášení, která budou muset podávat plátci DPH. Zatímco právnické osoby je budou muset podávat každý měsíc, čtvrtletní plátci – fyzické osoby budou moct hlášení podávat ve lhůtě pro podání daňového přiznání, tedy jednou za tři měsíce. Samotná podoba kontrolního hlášení vychází dle finanční správy z evidence pro účely daně z přidané hodnoty, kterou jsou plátci daně již v současnosti povinni vést podle § 100 zákona o DPH. Vzhledem k tomu, že údaje uváděné v kontrolním hlášení odpovídají údajům dosud vykazovaným ve výpisu z evidence pro účely daně z přidané hodnoty ve vztahu k režimu přenesení daňové povinnosti, je povinnost podání tohoto výpisu zrušena společně se zavedením kontrolního hlášení (tj. od 1. 1. 2016),
upřesňuje na webu finanční správa.
Plátci DPH by měli mít rovněž na paměti, že kontrolní hlášení půjde podat pouze elektronicky na elektronickou adresu podatelny správce daně. Údaje v kontrolním hlášení bude plátce daně uvádět ve formátu a struktuře zveřejněné správcem daně způsobem umožňujícím dálkový přístup. Informace o příslušném formátu a struktuře kontrolního hlášení (.XML) a odpovídajícím XSD schématu bude zveřejněna v přiměřené lhůtě na Daňovém portále Finanční správy ČR,
ujišťuje finanční správa.
Podnikatelé se už ovšem mohou na novou povinnost připravovat. Finanční správa pro ně totiž připravila vzor Formuláře kontrolního hlášení a Předběžné informace k jeho vyplnění.
Pokud nepodáte kontrolní hlášení ve stanovené lhůtě, dostanete automaticky pokutu ve výši:
Správce daně má zákonnou povinnost (nad rámec výše uvedeného) uložit pokutu až do 50 000 Kč tomu, kdo na základě výzvy správce daně k odstranění pochybností nezmění nebo nedoplní nesprávné nebo neúplné údaje prostřednictvím následného kontrolního hlášení. Kdo navíc bude závažně ztěžovat nebo mařit správu daní nepodáním kontrolního hlášení, může dostat penále až ve výši půl milionu korun.
Kontrolní hlášení ale není jedinou už schválenou novinkou u DPH. Od roku 2016 se rovněž dále rozšíří režim reverse – charge na dodání nemovité věci plátci, pokud plátce, který nemovitou věc dodává, uplatní daň podle § 56 odst. 5 zákona o DPH. Reverse – charge se navíc letos rozšířil již dvakrát. Poprvé od dubna, kdy mezi položky přibylo například na dodání mobilních telefonů, zařízení s integrovanými obvody, dodání herních konzolí či tabletů a laptopů, pokud celková částka základu daně veškerého dodávaného vybraného zboží překračuje částku 100 000 Kč.
K dalšímu rozšíření došlo před několika dny, na počátku července. Konkrétně šlo o veškeré komodity, které jsou uvedeny pod kódy nomenklatury celního sazebníku v kapitole 10 a 12 – obiloviny a technické plodiny, včetně olejnatých semen a cukrové řepy. Tento režim se uplatní jen tehdy, pokud celková částka základu daně veškerého dodávaného vybraného zboží překročí částku 100 000 Kč.
Aby toho ale nebylo málo, tak systém reverse – charge se ještě v září letošního roku rozšíří o cukrovou řepu (kód 1212 91).
Čtěte také: Reverse – charge se v červenci opět rozšíří, další položky následují v září
Od roku 2016 navíc může platit další novinka, která by se dotkla plátců DPH – fyzických osob. V souvislosti s připravovanou elektronickou evidencí tržeb leží ve sněmovně novela, která všem plátcům DPH přikazuje podávat přiznání elektronicky, a to pouze
Formuláře navíc nemá být umožněno posílat prostřednictvím datové schránky. Cílem však není omezit autentizační funkci datové schránky. Uživatelé datových schránek tak budou moci využít svých přístupových údajů do datových schránek k tomu, aby autentizovali podání, která učiní prostřednictvím zmíněného daňového portálu finanční správy (což je způsob, který již v současnosti úspěšně funguje),
uzavřelo v důvodové zprávě ministerstvo.
Čtěte také: Přiznání k DPH skrze datovky nepůjde proto, že „neproleze“. Co s tím?
zástupce šéfredaktora
Podnikatel.cz (www.podnikatel.cz)
Průvodce vaším podnikáním. ISSN 1802-8012
Copyright © 2007 – 2018 Internet Info, s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Powered by Linux.
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas.