Hlavní navigace

3 věci, které v létě nejvíce vytáčejí zaměstnance firem

Michael Hovorka

Práce v kancelářích je někdy o zdraví. Zaměstnanci firem si navíc začínají stěžovat, že některé věci jim pracovní život přímo znepříjemňují.

Doba čtení: 2 minuty

Za vším hledej techniku nebo kolegu. Tak by se daly shrnout problémy, které se stále častěji objevují na českých pracovištích, a firmy zatím nenašly způsob, jak je vyřešit. Zaměstnanci začínají být demotivováni. Tady jsou 3 věci, které zaměstnance vytáčí v létě nejvíce.

1. Kancelářský zmrzlík

V letních horkých dnech jedou klimatizace na pracovištích na plný výkon. Pokud nejde o automaticky ovládanou klimatizaci, může se právě chlazení vzduchu stát svárem sporů. Pravidelně se objevují spory mezi těmi, kteří chtějí mít v místnosti co nejnižší teplotu, a těmi, kteří přes letní oblečení nechtějí navlékat svetry a ponožky. Řešení, které spočívá v centrální klimatizaci, je pro firmy ale drahé. 

Ptejte se odborníka v poradně Mzdové účetnictví a personalistika
PhDr. Dagmar Kučerová
poradkyně pro mzdové účetnictví

Neurčeným pravidlem by v kancelářích proto mělo být nastavení klimatizace s rozdílem maximálně 7 stupňů oproti venkovní teplotě. Při odpoledních teplotách 30 stupňů by proto teplota v místnosti neměla být kolem 16 stupňů. To může způsobit zaměstnancům i zdravotní komplikace. V největším ohrožení jsou šíje, krční páteř, kříž a ramenní klouby. Při foukání nepřirozeně studeného vzduchu z klimatizace na odkryté části těla vzniká podchlazení, na které následně organismus reaguje ztuhnutím, bolestí či zablokováním svalstva, řekl serveru Vitalia.cz ortoped Július Kazimír.

Čtěte více na Vitalia.cz: Ortoped radí, jak využít klimatizaci a neničit si přitom zdraví

2. Hluk v open-space kancelářích

S hlukem a vyrušováním bojují zaměstnanci především v open-space kancelářích. Mnoho zaměstnanců to řeší sluchátky a posloucháním vlastní hudby. Řešením přitom může být tzv. sound masking. Jedná se o novou technologii, která spočívá v pouštění vlastního zvuku ve formě zvukové kulisy. Audio se pouští v celé místnosti v nižší hlasitosti a může být ve formě například šumění větru. Kromě maskování okolních ruchů může přispět i k celkovému uvolnění a relaxaci zaměstnanců.

Daň z příjmu závěr 2

3. Kolegové nezvládající techniku

Kolegové, kteří nezvládají techniku, jsou terčem dalších svárů mezi zaměstnanci. Ti se často cítí otráveni, pokud se jich především nováček vyptává na detaily kolem pracovní tiskárny, práce v interních softwarových programech nebo na problémy, které souvisejí s užíváním pracovního počítače. 

Počítačová gramotnost u nás sice stoupá, ale je smutným faktem, že ani mladí lidé, kteří se zdají být srostlí s technikou, většinou nemají zažitou základní počítačovou logiku ani znalosti požadované v praxi, upozorňuje Jan Dvořák, ředitel Počítačové školy Gopas. Podle něj je proto důležité, aby především noví zaměstnanci byli před příchodem do nového pracovního prostředí řádně proškoleni.