Hlavní navigace

30 % podnikatelů chce pokračování reforem

2. 7. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Skoro třetina podnikatelů míní, že by vláda měla ve svých daňových reformách pokračovat. Změny, které proběhly doposud, podnikatele výrazně neovlivnily. Firmám stále nejvíce chybí snížení administrativní zátěže a zjednodušení legislativy. Vyplynulo to z průzkumu Hospodářské komory, který udělala pro ČTK mezi podnikateli. Respondentů ze všech krajů ČR se zúčastnilo přes tisíc.

V souvislosti s reformou nepocítilo žádné změny 27,4 % respondentů. Přes 30 % dotázaných se domnívá, že v reformách je nutné pokračovat dále. 15 % podnikatelů si myslí, že reforma jim spíše uškodila. Pouze 1,5 % respondentů uvedlo, že jim reforma výrazně prospěla.

Podnikatelé pořád nejvíce postrádají změny, které by vedly k úbytku byrokracie (skoro 80 %) a zjednodušení legislativy (přes 72 %). Zhruba polovina dotázaných by chtěla zrychlení práce soudů a přes 40 % respondentů postrádá snížení přímých daní. Zajímavostí je rozdíl mezi jednotlivými kraji ČR. Firmy z jižní Moravy si ze čtvrtiny přejí pokračování reforem, oproti tomu si polovina podnikatelů z Karlovarského kraje myslí, že jim reforma uškodila. V Pardubickém kraji je s reformou relativně spokojeno 45 % dotázaných, ale vyžadují její další pokračování.

Od počátku tohoto roku vešlo v platnost několik zásadních novinek. Změnila se sazba DPH, daňové zákony a přibyla ekologická daň.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).