Hlavní navigace

30 % podnikatelů chce pokračování reforem

Sdílet

Skoro třetina podnikatelů míní, že by vláda měla ve svých daňových reformách pokračovat. Změny, které proběhly doposud, podnikatele výrazně neovlivnily. Firmám stále nejvíce chybí snížení administrativní zátěže a zjednodušení legislativy. Vyplynulo to z průzkumu Hospodářské komory, který udělala pro ČTK mezi podnikateli. Respondentů ze všech krajů ČR se zúčastnilo přes tisíc.

V souvislosti s reformou nepocítilo žádné změny 27,4 % respondentů. Přes 30 % dotázaných se domnívá, že v reformách je nutné pokračovat dále. 15 % podnikatelů si myslí, že reforma jim spíše uškodila. Pouze 1,5 % respondentů uvedlo, že jim reforma výrazně prospěla.

Podnikatelé pořád nejvíce postrádají změny, které by vedly k úbytku byrokracie (skoro 80 %) a zjednodušení legislativy (přes 72 %). Zhruba polovina dotázaných by chtěla zrychlení práce soudů a přes 40 % respondentů postrádá snížení přímých daní. Zajímavostí je rozdíl mezi jednotlivými kraji ČR. Firmy z jižní Moravy si ze čtvrtiny přejí pokračování reforem, oproti tomu si polovina podnikatelů z Karlovarského kraje myslí, že jim reforma uškodila. V Pardubickém kraji je s reformou relativně spokojeno 45 % dotázaných, ale vyžadují její další pokračování.

Od počátku tohoto roku vešlo v platnost několik zásadních novinek. Změnila se sazba DPH, daňové zákony a přibyla ekologická daň.