Hlavní navigace

5 dobrých důvodů, proč zaměstnat ženu po rodičovské dovolené

16. 6. 2016
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Najít pracovní uplatnění není pro mámy po rodičovské vždycky jednoduché. Přitom existují pádné důvody, proč se může spolupráce s nimi zaměstnavatelům vyplatit.

Zaměstnankyně – maminky po mateřské nebo rodičovské dovolené mají většinou silnější potřebu sladit práci a soukromý život a od zaměstnavatele mohou žádat například větší flexibilitu pracovní doby i pochopení pro jejich životní situaci. Z jakého důvodu se zaměstnavateli vyplatí vyjít jim vstříc?

Důvod 1.: multitasking

Darina Ermisová, CEO a designérka společnosti Dara bags, která vyrábí především originální ručně šité kabelky, peněženky či pánské tašky, začínala podnikat na mateřské. Jaké silné stránky, dovednosti nebo cokoliv dalšího, co je pro zaměstnavatele nebo podnikání cenné, podle její zkušenosti může žena rozvinout právě na rodičovské nebo při péči o malé děti? Určitě to bude schopnost multitaskingu, říká Darina Ermisová z vlastní zkušenosti. Zvládala jsem v jednu chvíli telefonovat se zákaznicí, dohlížet na dítě, odpovídat kýváním hlavou manželovi na jeho otázky, hlídat těstoviny na plotně a ještě do toho udržet v hlavě nové objednávky, popisuje. Tvrdí, že se sice říká, že ženy mají tuhle schopnost dělit pozornost mezí více věcí najednou vrozenou, ale perfektně si podle ní multitasking vycvičí až s miminkem.

Čtěte více: Začalo to podomácku spíchnutou taškou. Teď její značka vydělává miliony

Jako zaměstnavatelka nyní promítá svou mateřskou zkušenost také do vztahu se svými zaměstnankyněmi. Je podle ní jasné, že přestože je žena zabraná do práce, když jí volají ze školky, že je dítě nemocné, jde všechno stranou. Proto se na moje zaměstnankyně nezlobím, když si musí odskočit. A ony ví, že se svět nezboří, že se na ně zlobit nebudu, vysvětluje, jak to u ní ve firmě funguje. Zavedla pružnou pracovní dobu, takže její švadleny ví, že v určitém časovém rozmezí musí být určitě v práci, ale začátek a konec pracovní doby si flexibilně upravují samy. Mají pak dostatek času dát dítě do školky nebo je vypravit do školy, odpoledne se naopak mohou v práci zdržet a pak třeba vyzvednout dítě z kroužku.

Důvod 2.: zvládání krizových situací

S multitaskingem souvisí také rozvoj organizačních a manažerských schopností, stejně jako schopnost efektivně využívat čas. Každá žena je individualita, ale obecně můžu ze své zkušenosti z kariérového poradenství říct, že si ženy na mateřské a rodičovské dovolené vypracují výborný time management, zdokonalí své organizační dovednosti a zvládání krizových situací. Umí skvěle vyjednávat a být v mnoha situacích asertivní, vypočítává Karla Štětková, kariérová poradkyně a senior konzultantka společnosti HR link. Než se vrátí do zaměstnání, často si však ženy podle ní tyto dovednosti neuvědomují a neumí je prezentovat.

Čtěte více: Mateřská dovolená je nejlepší kurz time managementu

Co zjistil průzkum

Před dvěma lety se na téma zaměstnávání maminek ve svém průzkumu zaměřila firma Microsoft. Zjistila, že zaměstnavatelé i samotné ženy deklarují po té, co se vrátili do práce z mateřské, lepší týmovou práci, zlepšení multitaskingu a manažerských dovedností nebo lepší organizovanost a plánování času.

Důvod 3.: loajální zaměstnankyně

Zaměstnavatel má vůči zaměstnancům své potřeby, zájmy a požadavky, ale stejné je to i naopak. Když vůči maminkám aplikuje win-win strategii (tedy strategii, kdy v dohodě vyrovnaně vyhrávají obě strany namísto toho, aby jeden vyhrál na úkor druhého), může leccos získat. V první řadě matky potřebují sladit práci a péči o rodinu. Jedním z častých přání maminek je možnost využití zkrácených úvazků tak, aby mohly skloubit péči o rodinu s prací, potvrzuje ze své praxe Karla Štětková. Maminky podle ní pozitivně vnímají nejen přímo zkrácené úvazky, ale i flexibilní pracovní dobu, možnost částečné práce z domova nebo možnost využít sdílené pracovní pozice a další benefity z oblasti podpory rodinného života.

Pokud zaměstnavatel ženám vyjde vstříc a respektuje jejich potřeby, získává v nich loajální, motivované a spolehlivé zaměstnance, jak tvrdí Karla Štětková. Upozorňuje, jak důležití a cenní jsou pro firmu motivovaní a stabilní zaměstnanci především v současné době, kdy je na trhu práce málo volných a kvalitních lidí na obsazení potřebných pracovních pozic.

Důvod 4.: rodičovská jako součást kariéry

Časy se mění a vzhledem k tomu, že v mnoha oborech je o kvalitní zaměstnance rvačka, snaží se firmy udržet ty stávající. Proto vyvíjejí snahu, aby rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené neztratili kontakt s firmou a zavádějí programy pro rodiče. Na mateřskou už nepohlížejí jako na něco, co představuje v životopisu černou díru, ale novým pohledem jako na součást kariéry a dobu, kdy je možné rozšiřovat své kompetence. A poté je přenést zpět do pracovního procesu. Rozvíjí se koncept takzvaných přenositelných kompetencí a dovedností, které lze rozvinout v jedné oblasti a přenést je do jiné. V Česku má takový program například ČSOB, která nabízí rodičům možnost zkráceného úvazku, vzdělávání, konzultace, workshopy i neformální setkávání s dalšími rodiči.

Čtěte také: Otcovská, rozšíření ošetřovného a úprava sirotčích důchodů

Fakt, že maminky na rodičovské dovolené oceňují možnost být v kontaktu se svou firmou, ať už formou neformálních setkání, brigád v průběhu rodičovské dovolené nebo jinak, potvrzuje i Karla Štětková. V průběhu posledních let sleduji, že si ženy uvědomují potřebu mít zajímavou a naplňující práci a zároveň čas na rodinný život, říká pro server Podnikatel.cz.

Sladění práce a soukromí jako prevence vyhoření

Nový úhel pohledu souvisí i s tématem slaďování pracovního a soukromého života. Pro srovnání: V Českém průzkumu názorů generálních ředitelů 2016, který podnikla poradenská společnost PwC, odpovědělo 64 procent respondentů na otázku, co dělají pro to, aby nevyhořeli, že určitý čas stabilně věnují svému osobnímu životu (rodině, zálibám, sportu a podobně). Slaďování tak není benefit nebo luxus, ale jeden ze způsobů, jak vůbec ustát náročnou práci a po čase nevyhořet.

Důvod 5.: nové zkušenosti i vzdělání

Protože mateřská a rodičovská dovolená nejsou žádné vzduchoprázdno, ale většinou převratné období, kromě nových dovedností a kompetencí může potenciální zaměstnankyně získat také různé nové zkušenosti, nebo si dokonce rozšířit vzdělání. Jak upozorňuje Karla Štětková, velká část žen si dnes v průběhu rodičovské dovolené udělá čas na to, aby zkusily různé aktivity, ať už je to práce pro neziskovku nebo v komunitních spolcích, či aktivity ve veřejném životě. Také pracují na svém růstu a navštěvují různé kurzy nebo semináře. Část z nich si vyzkouší i podnikání. A všechny tyto dovednosti a zkušenosti pak využijí ve prospěch zaměstnavatele, uzavírá.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).