Hlavní navigace

5 důvodů, proč se vykašlat na zaměstnání a začít na volné noze

9. 5. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Zaměstnanecký poměr na oko zaručuje sociální jistoty, na druhou stranu může v mnohých ohledech omezovat. Proč začít na volné noze?

Počet osob samostatně výdělečných činných (OSVČ) hlavních každým rokem klesá. Jak jsme již dříve informovali, jejich počet za posledních sedm let klesl o více než 115 tisíc lidí. 

Klesá navíc počet mladých lidí, kteří se do podnikání pouští. Podle podnikatelů za to mohou trvalé útoky, výčitky týkající se odvodů živnostníků. To je špatně, měli bychom k samostatné činnosti naopak motivovat, uvedl serveru Podnikatel.cz Karel Havlíček, šéf Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR).

Další roli pak hraje fakt, že politická rétorika napomáhá k tomu, že lidé vidí výhodněji zaměstnanecký poměr, který jim však dává sociální jistoty pouze na oko. V mnohých ohledech zaměstnanecký poměr může omezovat, na druhou stranu podnikatelský život s sebou nese vlastní odpovědnost, větší pracovní úsilí a starost o finance. Pokud je však dobrý podnikatelský záměr či živnost, o kterou je ze strany zákazníků zájem, není třeba váhat ani minutu. Můžete si tak splnit sen, který vám dá naopak spoustu volnosti a sociální jistoty si pořešíte po svém. 

Čtěte také: K podnikání ji donutily věštecké sny. Díky nim vyrábí fantastické pralinky

A proč začít podnikat na volné noze?

1. Žádný šéf už na vás nebude křičet

Zaměstnanecký poměr má vždy jednu hlavní nevýhodu. Vždy bude nad vámi ve vedoucí funkci člověk, který nemusí být pokaždé empatický a nemusí zvládat stres. Výsledkem pak mohou být časté neshody s nadřízeným, který si prosazuje pouze vlastní zájmy, i za pomoci síly a agresivního chování.


Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

2. Můžete pracovat třeba i z trávníku

Už žádné kancelářské budovy s filtrovaným vzduchem a open space, kde každý slyší každé vaše slovo, kde nemáte vlastní soukromí a kde jste pod neustálým dohledem. Pokud budete na volné noze, pracujte třeba z trávníku ve svém oblíbeném parku, pokud vám to okolnosti dovolí. Na příchodové kartičky, které hlídají každou vaši minutu odpracovaného času, aby vám pak účetní za dřívější odchod strhla peníze, můžete v klidu zapomenout.


Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

3. Pomluvy kolegů vás už nemusejí zajímat

Chodbové povídačky jsou v zaměstnání velmi oblíbené. Kdo koho nahradí, kdo dostane padáka, kdo se dostal na svou vysněnou pozici i nestandardní cestou. Tyto pomluvy vás už nadále nemusí trápit. Vaše duševní zdraví bude od těchto povídaček odproštěno, názor kolegů vás už nikdy zajímat nemusí. 


Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

4. Pracovat v obleku? Už nikdy více

Trávit i letní teploty ve formálním obleku není skvělý zážitek pro nikoho z nás. Proč sedět ve formálně upnutém oblečení celý den, starat se o to, aby obleky a kostýmy byly vždy vyžehleny dle standardu? Vezměte na sebe třeba jen tričko a obyčejné kalhoty, na volné noze vám už nikdo nebude diktovat to, jak se máte do zaměstnání oblékat. 


Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

5. O svém rozpočtu rozhodujete sami

Každá firma plní firemní cíle, které se týkají příjmů a dle toho jsou také rozpočítány budgety jednotlivých oddělení. Dosahovat cílů může být v mnoha ohledech velmi stresující hlavně, když cíl naplánuje někdo, kdo nemá absolutně reálnou představu o plnění. Jako OSVČ si o svých penězích budete rozhodovat sami. Už žádné přehnané finanční cíle, snažíte se vydělat hlavně na to, s čím jste spokojeni, podle toho také přizpůsobíte svůj pracovní harmonogram. 


Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).