Hlavní navigace

5 iluzí, o které drobní čeští podnikatelé brzy po startu přicházejí

13. 6. 2012
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Každý podnikatel začíná s určitými ideály. Některé z nich však brzy opustí. Přinášíme výběr pěti představ, ze kterých podnikatelé po startu brzy vystřízliví.

Lidé, kteří začínají s podnikáním, mají mnoho ideálů, které se k jejich činnosti vážou. Zatímco některé se podaří naplnit, jiné se brzy po setkání s realitou rozplývají. Podívejte se, o jakých pět iluzí drobní čeští podnikatelé hlavně přicházejí.

Brzy se jednoduše stanete milionáři

Zřejmě nejčastější představou, ze které OSVČ vždy brzy vystřízliví, je, že díky podnikání jednoduše a brzy zbohatnou. To, co věděly už babičky našich prababiček, v 99 % případů stále platí: „Bez práce nejsou koláče.“ A v živnostenském drobném podnikání toto pořekadlo platí dvojnásob. Jak se shodují oslovení podnikatelé, poctivým přístupem a s obrovským nasazením se sice uživí, na jachty a vily u moře to ale rozhodně nestačí. S podnikáním jsem si nedělala iluze, jen jsem si ze začátku myslela, pokud je člověk pracovitý, že si peníze vydělá a posune se výš. Nenapadlo mě, že to půjde až tak pomalu a obtížně, přiznává Denisa Radoňová, která se živí jako účetní.

Ve svém názoru rozhodně není sama. Podobně hovoří i další oslovené OSVČ. Někteří, jako například pokrývač a tesař Jaroslav Švejda, dokonce hovoří o tom, že doslova jen přežívají.
Měla jsem ideál, že podnikání mi vydělá na zábavu a nadstandard a bude to stačit. Zjistila jsem, že se musí peníze reinvestovat, a to velmi, jinak za chvíli zjistíte, že na tu zábavu nějak nezbývá, připojila se Veronika Antalová, jež vyrábí kosmetiku.

Čtěte také: 5 věcí, které vás v začátku podnikání nenapadnou a mohou vás překvapit

Času bude „habaděj“

Že by tesař pracoval každý den 2 hodinky a zbytek dne si užíval na golfu a v bazénu, si zřejmě nikdo nemyslí. Představa, že podnikatel ukončí každý den práci po osmi hodinách, má volné víkendy a nikdo mu do ničeho „nekecá“, je však již mezi laiky poměrně rozšířená. Pokud chcete začít podnikat, raději tento ideál rychle. Jak vypadá realita, ukázaly mimo jiné nedávné výsledky průzkumu serveru Podnikatel.cz, ze kterých vyplynulo, že přes polovinu živnostníků pracuje denně více než 10 hodin. A volné víkendy? Jenom desetina OSVČ uvedla, že o víkendech nepracuje. Pro zbylých 90 % tvoří pracovní víkendy běžnou součást jejich podnikatelské činnosti.

Před startem podnikání však řada živnostníků stále věří, že podnikání se pojí se spoustou volného času. Neuvědomují si, že pracovní dobu živnostníků tvoří kromě samotného provozu i další činnosti jako například papírování. Co se týče mých ideálů, určitě jsem si nepředstavoval, že budu dělat v podstatě dvacet čtyři hodin denně, sedm dní v týdnu a vstávat o víkendu ve čtyři hodiny ráno, řekl serveru Podnikatel.cz Petr Strach, který provozuje e-shop Oazacen.cz.

Čtěte více: Kolik hodin denně živnostníci „hákují“? Zpravidla 10 a více, a k tomu víkendy

Stát drobné podnikání podporuje

Živnostníci se také vesměs shodují, že před startem podnikání věřili, že stát jim jejich činnost ulehčí, či jim ji alespoň nebude komplikovat. Jak však přiznávají, brzy se tohoto ideálu vzdali.
Pobídky a zvýhodnění jsou podle nich jen pro velké a zahraniční firmy, zatímco drobní čeští podnikatelé politiky nezajímají. Plno keců a slibů o pomoci lidem kolem padesátého roku věku, kteří jsou v evidenci úřadu evidence práce a začnou podnikat. Ostatně ta pomoc po celou dobu evidence byla nulová, žádná snaha pomoci či vyjít vstříc návrhům a nápadům, jak situaci řešit do budoucna, jen čárka za docházku, vadí zase Jaroslavu Hlouškovi, který podniká v oblasti bezpečnosti práce a prevence rizik.

Někteří živnostníci dokonce hovoří ještě radikálněji. Milan Hons, který vyrábí bytové doplňky, prý udělal chybu, že neemigroval a že nezačal podnikat v cizině. Uvěřil jsem v možnost poctivého podnikání v ČR. V roce 1989 jsem cinkal klíči na Václaváku. Tenkrát tam měly být hole a sukovice pro výstrahu dalším generacím vlád, jak to s nimi dopadne, když nebudou vládnout v souladu s vůlí lidu, tvrdí Hons.

Čtěte také: 5 mýtů o českých podnikatelích, který je podle vás nejčastější?

Všichni platí, jak mají

Poskytnu vám službu či vám prodám zboží a vy mi za to ihned zaplatíte. Řada malých podnikatelů to při startu považuje za samozřejmost. V obchodní vztazích však tito živnostníci brzy procitají a zjišťují, jak hluboce se mýlili. Jak ukazují statistiky, až třetina faktur se v Česku platí s několikatýdenním zpožděním. Během posledních několika let se platební morálka tuzemských podnikatelů zhoršila o desítky procent. Co se týče ideálů, asi jediný, který jsem měla, byla mylná důvěra v dobrou platební morálku klientů. Asi 70 % klientu neplní svoje závazky v termínu a je nutno je upomínat, což mi ze začátku dělalo trochu problémy. Už se s tím ale nepářu, doplnila serveru Podnikatel.cz Olga Bajková, podnikatelka v oboru webdesignu.

Mnoha jiným podnikatelům se ale neustále připomínání příčí a obtěžuje je. Ať už vám urgování vadí či nikoli, připravuje vás každopádně o čas. „Nouze naučila Dalibora na housle hráti“ a nesolventnost obchodních partnerů proto nutí podnikatele požadovat zálohy předem. Vystřízlivěla jsem z představy, že je vhodnější požadovat platbu až po dobře odvedené práci, podotkla serveru Podnikatel.cz advokátka Lucie Pražáková.

Čtěte také: Odběratel nezaplatil? Máte několik možností, jak na něj

Podnikání je uznávaná činnost

Posledním nenaplněným ideálem zůstává v řadách drobných podnikatelů společenská prestiž. Přestože aktivně podniká okolo 1 milionu OSVČ a společně s malými a středními podniky vytváří třetinu českého HDP, není obraz živnostníků ve společnosti zrovna příznivý. Jak upozorňují podnikatelé, lidé je všechny hází do jednoho pytle s tuneláři a podvodníky typu Viktora Koženého. Zaměstnancům i velkým firmám zase na OSVČ vadí jejich nižší odvody státu, což jejich představitelé nezapomínají se snůškou demagogických argumentů často připomínat. Mám ještě jeden postřeh z praxe, a to trvale negativní pohled vládnoucí třídy a odborů na postavení OSVČ v ekonomice státu, uzavřel Jaroslav Hloušek.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).